< sekcia Zahraničie

Pri väzenskej vzbure zahynulo 13 väzňov, otrávili sa liekmi

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Trestanci začali hladovku za odstúpenie jedného z vedúcich činiteľov zariadenia, pričom vzbura rýchlo nabrala na intenzite.

Caracas 27. novembra (TASR) - Trinásť venezuelských väzňov zomrelo po tom, ako sa počas pondelňajšej vzbury vlámali do ošetrovne Nápravného zariadenia Davida Viloriu v štáte Lara a požilo lekárske prípravky vrátane antibiotík a čistého alkoholu.

Oznámila to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vládne zdroje.

Celkovo sa priotrávilo 145 väzňov. Trestanci začali hladovku za odstúpenie jedného z vedúcich činiteľov zariadenia, pričom vzbura rýchlo nabrala na intenzite. "Približne o 8.30 h sa začali násilnosti a väzni prebúrali steny i dvere strážených miestností. Na pomoc bola privolaná aj národná garda," píše sa vo vládnej správe.

O niekoľko hodín nato sa "niekoľko väzňov predávkovalo po tom, ako sa vlámali do ošetrovne a ulúpili farmaceutické výrobky, ktoré následne požili bez predpisu. Išlo o rozličné lieky ako antibiotiká, antihypertenzíva, aspirín a čistý alkohol". Správu o incidente však zatiaľ nepotvrdil žiadny nezávislý zdroj.

"Pochybujem o oficiálnej verzii. Nemyslím si, že by väzeň uchmatol fľašku a vypil ju. Je to hlúposť. Niečo sa tam stalo a výsledky sú katastrofálne," uviedla Marianela Sanchezová, právna koordinátorka mimovládnej organizácie Prison Observatory, pričom z incidentu obvinila vládu a vyzvala na prešetrenie prípadu.