< sekcia Zahraničie

Venezuelská vláda nariadila čiastočné uzavretie hraníc s Kolumbiou

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vláda nariadila dočasné uzavretie troch hraničných priechodov v štáte Táchira vo východnej časti krajiny, ktorý hraničí s Kolumbiou.

Cúcuta 23. februára (TASR) - Venezuelská vláda v sobotu nariadila čiastočné uzavretie hraníc s Kolumbiou, informovala agentúra AP. Stalo sa tak niekoľko hodín pred tým, ako sa má zrealizovať Spojeným štátmi podporovaný plán na dodanie humanitárnej pomoci, proti ktorému ostro vystupuje venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguezová na Twitteri oznámila, že vláda nariadila dočasné uzavretie troch hraničných priechodov v štáte Táchira vo východnej časti krajiny, ktorý hraničí s Kolumbiou. Ako dôvody uviedla "vážne a nezákonné vyhrážky" proti mieru a zvrchovanosti Venezuely zo strany kolumbijskej vlády.

Líder venezuelskej opozície Juan Guaidó a jeho podporovatelia sa chystajú priniesť do krajiny niekoľko ton potravín a zdravotníckeho materiálu, ktoré vláda USA letecky dopravila do Kolumbie.

Madurova vláda sa snaží zabrániť prísunu zahraničnej humanitárnej pomoci, zhromažďovanej v susedných krajinách, keďže podľa nej ide o prípravu na vojenský zásah zo strany Spojených štátov.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres v piatok venezuelského ministra zahraničných vecí Jorgeho Arreazu vyzval, aby zabezpečil, že úrady proti demonštrantom v krajine nepoužijú smrtiacu silu, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na Guterresovo oficiálne vyhlásenia.

OSN bude podľa jeho slov pokračovať v spolupráci s venezuelskými inštitúciami v oblasti pomoci ľuďom, ktorí ju potrebujú.

Arreaza reportérom povedal, že venezuelské ozbrojené zložky "nikdy nedostanú rozkaz, aby strieľali na civilné obyvateľstvo" a že ich úlohou je "brániť územie Venezuely pre akýmkoľvek ozbrojeným útokom".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.