Quantcast
< sekcia Zahraničie

Venezuelský líder Guaidó sa objavil na videách tvrdiac, že sa neskrýva

Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Maduro a jeho administratíva označili Guaidóa za utečenca pred spravodlivosťou, hoci proti nemu nie je vydaný zatykač.

Caracas 7. júna (TASR) - Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó sa po tvrdeniach, že sa momentálne "skrýva" na francúzskom veľvyslanectve v Caracase, objavil v agitačných videách zverejnených jeho týmom a spojencami, kráčajúc neznámymi ulicami Venezuely. V nedeľu o tom informovala agentúra AFP.

"To oni sú tí, ktorí sa skrývajú... Je za nich 15-miliónová odmena. Ja svoju tvár ukazujem," povedal Guaidó v jednom z videí, kde prechádzal ulicou a zdravil sa či rozprával s vodičmi okoloidúcich áut. Narážal tým na 15-miliónovú odmenu, ktorú ponúkali Spojené štáty výmenou za hlavu venezuelského prezidenta Nicolása Madura a ďalších členov jeho vlády obvinených z obchodovania s drogami. Toto obvinenie voči nim ešte koncom marca vznieslo americké ministerstvo spravodlivosti.

Guaidó mal tiež na videách nasadené rukavice a zakrytú tvár z dôvodu ochrany pred novým koronavírusom.

Video, v ktorom sa neuvádza miesto, kde bolo natočené, zverejnili pár dní potom, čo venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza a prezident Maduro vyhlásili, že líder opozície sa zdržiava na francúzskom veľvyslanectve, a požadovali odovzdať ho venezuelským úradom.

Tvrdenia, že Guaidó je na francúzskom veľvyslanectve, francúzsky rezort diplomacie v piatok odmietol. "Pán Juan Guaidó nie je na francúzskom veľvyslanectve v Caracase. Venezuelským úradom sme to už niekoľkokrát potvrdili," uviedla hovorkyňa ministerstva Agnes von der Muhllová.

Maduro a jeho administratíva označili Guaidóa za "utečenca pred spravodlivosťou", hoci proti nemu nie je vydaný zatykač.

Guaidó sa 23. januára 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely s tým, že chce zosadiť Madura. Následne ho uznalo viac ako 50 krajín sveta vrátane Spojených štátov. Maduro a jeho spojenci Guaidóa obviňujú, že je bábkou v rukách americkej vlády.