Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Veteráni z Malvín: Thatcherová zomrela nepotrestaná

Na archívnej snímke zo 17. septembra 1986 britská premiérka Margaret Thatcherová stojí v tanku počas návštevy britských jednotiek v nemeckom meste Fallingbostel, 120 km južne od Hamburgu. Foto: TASR/AP Photo

Hold Thatcherovej po oznámení jej smrti vzdal prakticky celý svet, výnimkou bola argentínska prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchner, ktorá nevydala nijaké vyhlásenie.

Buenos Aires 9. apríla (TASR) - Argentínska Národná komisia veteránov z Malvínskych ostrovov (CECIM) dnes vo svojom vyhlásení uviedla, že zosnulá britská premiérka Margaret Thatcherová počas života nebola podľa zásluh potrestaná za rozhodnutia, ktoré urobila v roku 1982 počas vojny o Falklandské ostrovy.

V pamäti argentínskych veteránov Thatcherová zostane ako politička, ktorá nepodnikla žiadne kroky v záujme zachovania mieru, uvádza sa vo vyhlásení CECIM, ktoré v noci nadnes v Buenos Aires zverejnil jej predseda Ernesto Alonso.

"Margareth Thatcherová zomrela nepotrestaná. Prijatím politického rozhodnutia o potopení (argentínskeho) krížnika General Belgrano zničila všetky mosty vedúce k hľadaniu mierového východiska. Pre nás Thatcherová odchádza do histórie ako politický líder, ktorý sa ani v najmenšom neusiloval o zachovanie mieru a o zblíženie národov," píše sa vo vyhlásení.

Argentínsky krížnik General Belgrano potopila v máji 1982 britská jadrová ponorka mimo 200 míľ širokej zakázanej zóny, ktorú Británia vyhlásila okolo Falklandských (Malvínskych) ostrovov. Zahynulo pri tom 323 Argentínčanov. Ide o najkrvavejší incident počas vojny v južnom Atlantiku. Denník Los Angeles Times dnes napísal, že toto rozhodnutie ako sporné vníma nielen Argentína, ale aj časť britských odborníkov a historikov.

Alonso v noci nadnes uviedol, že vyšetrovanie okolností konfliktu britskými odborníkmi, ktoré sa uskutočnilo začiatkom 90. rokov, "bolo čisto byrokratickou záležitosťou". Pripomenul, že CECIM pred dvoma týždňami vyzvala znovu prešetriť podozrenia zo spáchania vojnových zločinov, ktorých sa počas vojny dopustila britská strana. Dôkazy o nich, ako uviedol Alonso, sú aj v knihách pamätí napísaných britskými vojnovými veteránmi.
Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová (na archívnej snímke z roku 1969)
Foto: TASR/AP Photo

Hold Thatcherovej po oznámení jej smrti vzdal prakticky celý svet, výnimkou bola argentínska prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchner, ktorá nevydala nijaké vyhlásenie. Správa o Thatcherovej smrti však bola v internetových vydaniach miestnych deníkov najviac komentovaná.

"Dúfam, že Boh jej odpustí, lebo ja to nedokážem," uviedol pre agentúru Reuters 48-ročný José Raschella. "Rany, ktoré spôsobila našej krajine, sa nezahoja. Nikdy nezabudneme na túto bolesť," dodal.

Niektorí diskutéri však na Thatcherovej našli pozitíva hodné obdivu. "Dúfam, že aj Argentína raz bude mať štátnika s vlastenectvom, aké mala táto stará dáma, namiesto zlodejov, ktorých si vždy zvolíme," napísal v diskusii čitateľ internetového vydania denníka Clarín.

Mike Summers v mene zastupiteľstva Falklanských ostrovov napísal, že ostrovanom bude chýbať Thatcherovej "priateľstvo a podpora". "Navždy jej budeme vďační za všetko, čo pre nás urobila," dodal.



Vojna o Falklandské ostrovy medzi Argentínou a Britániou sa začala 2. apríla 1982 a po 74 dňoch sa skončila víťazstvom Británie. Napäté vzťahy medzi oboma krajinami sa vyostrili vlani, krátko pred 30. výročím vypuknutia konfliktu.

Súostrovie pozostávajúce z dvoch veľkých ostrovov a vyše 200 malých ostrovčekov sa považuje za vstupnú bránu do Antarktídy, bohatej na prírodné zdroje.