< sekcia Zahraničie

Viac ako štvrtina testovaných ultraortodoxných Izraelčanov má COVID-19

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Experti upozorňujú, že zdravotnícky systém v krajine je na pokraji zrútenia.

Tel Aviv 1. októbra (TASR) - Viac ako 25 percent ultraortodoxných Izraelčanov, ktorí absolvujú testy na koronavírus SARS-CoV-2, má pozitívne výsledky, uviedlo v stredu izraelské ministerstvo zdravotníctva. Informovala o tom agentúra DPA.

Hovorca ministerstva zdravotníctva pre DPA potvrdil, že 25 až 33 percent testov u ľudí z tejto komunity je pozitívnych.

Vysoké počty nakazených od začiatku pandémie hlásia z oblastí obývaných Arabmi a ultraortodoxnými židmi. Veľké rodiny tam často žijú v tesnej blízkosti a obyvatelia údajne organizujú veľké zhromaždenia vrátane modlitieb a svadieb - čím porušujú obmedzenia zavedené ministerstvom zdravotníctva.

V Izraeli sa v nedeľu 27. septembra začal sviatok Deň zmierenia (Jom kipur), počas ktorého sa konali hromadné modlitby. Úrady po tomto sviatku podľa DPA očakávali nárast počtu prípadov.

Počet pacientov vo vážnom stave v stredu prekročil 800. Experti upozorňujú, že zdravotnícky systém v krajine je na pokraji zrútenia.

Izrael od minulého týždňa zaznamenal takmer 8500 prípadov nákazy a od marca v spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo viac ako 1540 ľudí.

Približne 12 percent z deviatich miliónov obyvateľov krajiny sú ultraortodoxní židia, píše DPA s odvolaním sa na Izraelský inštitút pre demokraciu (IDI).