Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Zahraničie

Vicezprezident Malawi zahynul pri nehode lietadla

Viceprezident Malawi Saulos Chilima (vľavo) víta vládnych predstaviteľov po návrate z Južnej Kórey v Lillongwe v nedeľu 9. júna 2024. Foto: TASR/AP

Lietadlo zmizlo v pondelok, keď pre zlé počasie nemohlo pristáť v severnom meste Mzuzu a dostalo príkaz vrátiť sa do hlavného mesta Lilongwe.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Lilongwe 11. júna (TASR) - Viceprezident Malawi Saulos Chilima spolu s ďalšími deviatimi osobami zahynul pri nehode lietadla na severe krajiny, uviedol v utorok počas príhovoru malawijský prezident Lazarus Chakwera. TASR informuje podľa správ agentúr Reuters, AP a stanice BBC.

Lietadlo zmizlo v pondelok, keď pre zlé počasie nemohlo pristáť v severnom meste Mzuzu a dostalo príkaz vrátiť sa do hlavného mesta Lilongwe. Neskôr zmizlo aj z radarov leteckých úradov a nepodarilo sa s ním nadviazať kontakt.

Trosky vojenského lietadla, v ktorom sa nachádzal viceprezident východoafrického štátu, sa našli v hornatej oblasti na severe krajiny po viac ako jednodňovom pátraní.

"Som hlboko zarmútený, je mi ľúto, že vám všetkým musím oznámiť, že sa z toho stala veľká tragédia. Pátrací a záchranný tím našiel lietadlo neďaleko kopca. Našli ho úplne zničené bez preživších," povedal Chakwera.

Päťdesiatjedenročný Chilima bol na ceste, aby zastupoval vládu na pohrebe bývalého ministra Ralpha Kasambaru, informuje BBC.

Na palube lietadla bola aj bývalá prvá dáma Patricia Shanil Dzimbiriová.

Chilima bol za viceprezidenta Malawi prvýkrát zvolený v roku 2014. V roku 2022 bol zatknutý a obvinený v korupčnom škandále, do ktorého bol zapletený britsko-malávijský podnikateľ. Minulý mesiac ho súd zbavil obvinení.