Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. január 2026Meniny má Gašpar
< sekcia Zahraničie

Novou predsedníčkou rakúskeho parlamentu je Elisabeth Köstingerová

Na snímke Elisabeth Köstingerová. Foto: Facebook

V tajných voľbách bolo odovzdaných 175 platných hlasov, 117 zákonodarcov hlasovalo za europoslankyňu a doterajšiu generálnu tajomníčku Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Viedeň 9. novembra (TASR) - Poslanci novozvoleného rakúskeho parlamentu, ktorý vzišiel z predčasných parlamentných volieb 15. októbra, zvolili vo štvrtok vo Viedni za jeho predsedníčku Elisabeth Köstingerovú (38).

V tajných voľbách bolo odovzdaných 175 platných hlasov, 117 zákonodarcov hlasovalo za europoslankyňu a doterajšiu generálnu tajomníčku Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Percentuálna podpora novej predsedníčky rakúskeho parlamentu tak predstavuje necelých 67 percent, čo je výrazne menej ako naposledy v prípade jej sociálnodemokratickej predchodkyne Doris Buresovej (83 percent), vyplýva z informácií tlačovej agentúry APA.

Zatiaľ nevedno, či tretia žena na čele rakúskeho parlamentu povedie zákonodarný zbor natrvalo, alebo iba dočasne. Vo Viedni sa totiž naďalej špekuluje o jej rezorte v novovznikajúcom vládnom kabinete pravdepodobného kancelára Sebastiana Kurza.

S tým zrejme súvisí aj fakt, že desať poslancov strany NEOS, ako aj ich 46 kolegov z iných frakcií hlasovalo dnes za Köstingerovej straníckeho kolegu, doterajšieho podpredsedu parlamentu Karlheinza Kopfa, ktorého však ľudovci na post predsedu nenavrhli.