Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Zahraničie

Viktor Orbán odmietol prísť na schôdzu výboru pre národnú bezpečnosť

Viktor Orbán, archívne foto Foto: TASR/AP Photo

Zvolanie výboru pre národnú bezpečnosť podporili okrem Maďarskej socialistickej strany aj ultrapravicová strana Jobbik a Demokratická koalícia.

Budapešť 26. marca (TASR) - Maďarský premiér Viktor Orbán odmietol účasť na schôdzi parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť, ktorú zvolal nadnes predseda výboru z opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Zsolt Molnár. Premiér mal podať informácie o možných bezpečnostných rizikách svojej osoby v súvislosti s jeho údajnou spoluprácou s tajnými službami bývalého režimu. poslal

Podľa komerčnej televízie Hír TV poslal Orbán list, v ktorom zdôraznil, že svoj postoj v tejto otázke už zverejnil. "Politické útoky, ktoré sa snažia sfalšovať dejiny, považujem za smiešne a absurdné," cituje z premiérovho listu televízia.

Bývalý Orbánov najbližší spojenec, mediálny magnát a miliardár Lajos Simicska - ktorého vzťah s premiérom sa začiatkom februára radikálne zhoršil -, totiž 8. marca vyhlásil, že Orbán v čase ich spoločnej základnej vojenskej služby podával o ňom informácie tajným službám.

Simicska spravodajskému serveru mandiner.hu povedal, že Orbán ho informoval o tom, že musí o ňom podať správu. Na obsahu správy sa ale údajne vždy vopred dohodli.

Úrad vlády v reakcii na Simicskove slová zverejnil dávnejší dokument, v ktorom na podobné tvrdenie poslanca parlamentu Orbán uviedol, že ho tajné služby síce oslovili, on však spoluprácu odmietol.

Zvolanie výboru pre národnú bezpečnosť kvôli Simicskovmu vyjadreniu podporili okrem MSZP aj ultrapravicová strana Jobbik a Demokratická koalícia. Opozičné strany chcú v tejto súvislosti opäť otvoriť doposiaľ neriešenú otázku bývalých agentov vo forme prijatia zákona o zverejnení spisov tajných služieb, ako aj prijatia parlamentného rozhodnutia, ktoré by zaviazalo maďarskú vládu, aby oficiálne požiadala Rusko o možnosť nahliadnutia do spisov KGB po roku 1944.