Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. marec 2023Meniny má Soňa
< sekcia Zahraničie

Vo Francúzsku otvorili vyšetrovanie vo veci zneužívania detí biskupmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Katolícku cirkev vo Francúzsku vlani vážne zasiahli zistenia o rozsiahlom zneužívaní maloletých osôb kňazmi a diakonmi z 50. rokov minulého storočia.

Marseille 8. novembra (TASR) - Francúzska prokuratúra začala v utorok vyšetrovanie vo veci zneužívania maloletých po tom, čo sa kardinál a bývalý dlhoročný biskup z mesta Bordeaux Jean-Pierre Ricard verejne priznal k "zavrhnutiahodnému" činu na 14-ročnom dieťati. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Ricard, ktorého za kardinála vymenoval v roku 2016 pápež František, je jedným z 11 vysokopostavených cirkevných predstaviteľov, ktorí boli obvinení zo sexuálneho násilia. Uviedol to predseda Konferencie biskupov Francúzska Eric de Moulins-Beaufort.

"Pred 35 rokmi som spáchal zavrhnutiahodný skutok na 14-ročnom dievčati. Moje konanie tejto osobe nepochybne spôsobilo závažné a dlhotrvajúce následky," uviedol Ricard vo vyhlásení, ktoré prečítal na biskupskej konferencii v Lurdoch.

Agentúra AFP pripomína, že najvážnejšie sexuálne trestné činy, akým je napríklad znásilnenie, majú vo Francúzsku premlčaciu lehotu 30 rokov. Tá sa však môže predĺžiť v prípade, že obeť bola v čase spáchania skutku maloletá.

"Začalo sa predbežné vyšetrovanie na overenie tohto priznania," povedal marseillský prokurátor Dominique Laurens.

Katolícku cirkev vo Francúzsku vlani vážne zasiahli zistenia o rozsiahlom zneužívaní maloletých osôb kňazmi a diakonmi z 50. rokov minulého storočia.

Podľa zistení vyšetrovateľov zneužili francúzski duchovní za uplynulých sedem desaťročí 216.000 maloletých. Pri započítaní laikov, ktorí pracovali v cirkevných školách či v charite, bolo obeťami sexuálneho násilia až 330.000 detí. Vyšetrovatelia vyzvali cirkev, aby obetiam vyplatila odškodné.