Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Zahraničie

Hidalgová zostáva primátorkou Paríža, v Le Havre vyhral Philippe

Vo Francúzsku sa koná druhé kolo komunálnych volieb, ktoré v marci odložili pre pandémiu koronavírusu. Na snímke volička vhadzuje volebný lístok do volebnej schránky počas volieb vo francúzskom meste Urrugne 28. júna 2020. Foto: TASR/AP

Druhé kolo komunálnych volieb vo Francúzsku poznamenala pomerne nízka účasť voličov - do volebných miestností prišlo len šesť z desiatich voličov, uviedol portál France Info.

Paríž 28. júna (TASR) - V nedeľnom druhom kole komunálnych volieb vo Francúzsku dosiahli významné úspechy kandidáti environmentálnej strany Európa Ekológia-Zelení (EELV), ktorí tak zrejme odoberú hlasy vládnucej strane Republika v pohybe (LREM) prezidenta Emmanuela Macrona.

"Zdá sa, že to, čo dnes zvíťazilo, je túžba po skutočnom environmentalizme," uviedol v rozhovore pre televíziu TF1 Yannick Jadot, poslanec Európskeho parlamentu za EELV.

Kandidáti zelených podľa tzv. exit polls smerujú k víťazstvu v komunálnych voľbách napr. v mestách Lyon, Montpellier či Štrasburg. Je isté, že úspešná vo voľbách bola Léonore Moncond'huyová, ktorá sa stala primátorkou mesta Poitiers, čím ukončila 43 rokov trvajúcu éru, keď tento post zastával socialista.

Funkciu primátora mesta Le Havre na severozápade Francúzska získal v nedeľu premiér Édouard Philippe. K víťazstvu vo voľbách a zisku takmer 59 percent odovzdaných hlasov mu gratuloval aj prezident Emmanuel Macron. Podľa denníka Le Monde sa Macron a Philippe stretnú v pondelok v Elyzejskom paláci.

Post parížskej primátorky obhájila aj Anne Hidalgová, ktorú volilo 49,3 percenta voličov. Súperkami vo voľbách jej boli Rachida Datiová (32,7%) a kandidátka Macronovej strany Republika v pohybe (LREM) Agnes Buzynová (13,7%).

Úspešná vo voľbách bola zrejme aj konzervatívna strana Republikáni (LR), ktorá bola jednoznačným víťazom komunálnych volieb v roku 2014 a ktorá si zachová hustú sieť svojich starostov a primátorov v mestách a obciach.

Denník Le Monde informoval, že vo voľbách primátora mesta Perpignan ležiaceho na juhu krajiny pri hraniciach so Španielskom uspel aj Louis Aliot z krajne pravicového Národného združenia (RN). S počtom obyvateľov - 122.000 - je tak Perpignan najväčším francúzskym mestom, aké kedy krajná pravica ovládla.

Druhé kolo komunálnych volieb vo Francúzsku poznamenala pomerne nízka účasť voličov - do volebných miestností prišlo len šesť z desiatich voličov, uviedol portál France Info.

Voliči rozhodovali o zložení zastupiteľstiev a osobe starostov či primátorov 4820 miest a obcí a o starostoch tých obvodov Paríža, Lyonu a Marseille, kde sa tieto posty nepodarilo obsadiť v prvom kole komunálnych volieb 15. marca.


Priebeh druhého kola komunálnych volieb



V 5000 francúzskych mestách a obciach sa v nedeľu koná druhé kolo komunálnych volieb, v ktorých sa starostu nepodarilo zvoliť už v prvom kole 15. marca. Druhé kolo volieb bolo pôvodne naplánované na 22. marca, no museli ho odložiť pre pandémiu nového druhu koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP.

Približne 16 miliónov francúzskych voličov rozhoduje aj o tom, kto bude zastávať pozíciu starostu Paríža počas letných olympijských hier v roku 2024.

Súčasťou protipandemických opatrení je, že voliči musí do volebných miestností vstupovať v ochranných rúškach, sú povinní dodržiavať rozstupy a musia si priniesť i vlastné pero.

Vyše 30.000 prevažne menších obcí a miest si členov zastupiteľstiev i starostov zvolilo už v prvom kole.

Francúzska vláda si za usporiadanie prvého kola volieb vyslúžila ostrú kritiku verejnosti. Hlasovanie sa totiž konalo len deň po tom, ako v krajine nariadili zatvorenie barov, reštaurácií, kín a ďalších prevádzok, ktoré poskytovali iné ako základné služby.

Na prvom kole volieb sa zúčastnil rekordne nízky počet voličov - len 44,7 percenta. V nedeľu popoludní dosahovala účasť len 15,29 percenta, uviedlo ministerstvo vnútra.

Šírenie nákazy nového koronavírusu SARS-CoV-2 sa v posledných týždňoch vo Francúzsku výrazne spomalilo. Počas júna boli zrušené takmer všetky obmedzenia spoločenských i podnikateľských aktivít.

Francúzsko eviduje takmer 200.000 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 29.781 úmrtí.