Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Zahraničie

Vo Francúzsku uznali vinnými tínedžerov, ktorí mali zavraždiť učiteľa

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Z piatkového rozsudku súdu pre mladistvých vyplýva, že šestici tínedžerov boli uložené podmienečné tresty od 14 mesiacov do dvoch rokov.

Paríž 9. decembra (TASR) - Súd vo Francúzsku v piatok uznal šiestich tínedžerov vinnými v súvislosti s brutálnou vraždou stredoškolského učiteľa Samuela Patyho z roku 2020, ktorá šokovala krajinu. Súd tínedžerom vymeral niekoľkomesačné podmienečné tresty. TASR informuje podľa správ agentúr AP a AFP.

Samuela Patyho, 47-ročného učiteľa dejepisu a zemepisu, zavraždil 16. októbra 2020 v blízkosti jeho školy v severozápadnej štvrti Paríža 18-ročný islamista čečenského pôvodu. K vražde došlo niekoľko dní po tom, ako Paty svojim študentom na seminári o slobode vyjadrovania ukázal známe karikatúry proroka Mohameda, čo časť miestnej moslimskej komunity pobúrilo. Útočník bol následne zastrelený políciou, pretože pri pokuse o zadržanie kládol aktívny odpor.

Z piatkového rozsudku súdu pre mladistvých vyplýva, že šestici tínedžerov boli uložené podmienečné tresty od 14 mesiacov do dvoch rokov. Ani jeden z obžalovaných si trest nebude odpykávať vo väzení.

Súdne konanie prebiehalo za zatvorený dverami vzhľadom na nízky vek obžalovaných, ktorí mali v čase tragickej udalosti 13 až rokov.

Päť mladistvých súdili za zločinné spolčenie s úmyslom spôsobiť násilie. Obvinili ich z toho, že Patyho hľadali a výmenou za peniaze ho vrahovi identifikovali. Štyrom z nich boli uložené podmienečné tresty od 14 do 18 mesiacov.

Piateho pôvodne odsúdili na dva roky väzenia, ale 18 mesiacov z toho bolo podmienečne odložených a zvyšných šesť mesiacov sa bude tínedžer na slobode pohybovať s elektronickým náramkom.

Šiestu tínedžerku, ktorá mala v čase vraždy len 13 rokov, súd uznal vinnou z krivého obvinenia a ohovárania. Údajne totiž povedala svojim rodičom, že Paty požiadal moslimských žiakov, aby opustili triedu predtým, ako ostatným ukáže karikatúry. Následne sa zistilo, že dievča v tom čase nebolo v miestnostni.