Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Zahraničie

Vo Francúzsku zadržali novinárku, ktorá zverejnila tajné informácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Lavrilleuxová zverejnila vo svojom článku informácie z uniknutých tajných dokumentov, podľa ktorých francúzske tajné služby spolupracovali s egyptskými orgánmi pri bombardovaní a zabíjaní pašerákov.

Paríž 21. septembra (TASR) - Francúzska polícia zadržala novinárku Ariane Lavrilleuxovú v spojitosti s jej článkom z roku 2021, v ktorom napísala, že francúzska tajná služba poskytla Egyptu informácie, ktoré použil na cielené zabíjanie civilistov. Píše o tom TASR na základe stredajšej správy britskej stanice BBC.

Polícia podľa BBC prehľadala dom novinárky v utorok a následne ju zadržala. Vypočúvať ju má Generálne riaditeľstvo pre vnútornú bezpečnosť (DGSI) vo veci ohrozenia národnej bezpečnosti.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) tento krok francúzskej polície odsúdila. "Sme znepokojení," povedala Katia Rouxová z francúzskej pobočky organizácie. "Zadržanie novinárky za to, že si robí svoju prácu a zverejňuje informácie vo verejnom záujme, ohrozuje slobodu tlače a dôvernosť informačných zdrojov," vyhlásila predstaviteľka AI.

Lavrilleuxová zverejnila vo svojom článku informácie z uniknutých tajných dokumentov, podľa ktorých francúzske tajné služby spolupracovali s egyptskými orgánmi pri bombardovaní a zabíjaní pašerákov na egyptsko-líbyjskej hranici v rokoch 2016 až 2018. Francúzske služby boli údajne zapojené do "najmenej 19 bombových útokov" proti civilistom.

Článok francúzskej novinárky zverejnil investigatívny spravodajský web Disclose. V čase zverejnenia na webe priznali, že správa obsahuje tajné informácie týkajúce sa národnej bezpečnosti, napriek tomu ich však zverejnia "v mene základného princípu demokracie – práva na informácie".

Po zverejnení článku podalo francúzske ministerstvo obrany trestné oznámenie za "vyzradenie utajovaných skutočností týkajúcich sa národnej bezpečnosti".