Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Zahraničie

Davy ľudí sa vo Varšave zúčastnili na vojenskej prehliadke

Ľudia čakajú na masívnu vojenskú prehliadku počas Dňa poľskej armády, ktorý pripomína bitku z roku 1920, v ktorej poľské jednotky porazili postupujúce boľševické sily, v utorok 15. augusta 2023 vo Varšave. Foto: TASR/AP

Prehliadka sa uskutočnila v deň výročia bitky pri Varšave, známej aj ako Zázrak na Visle, v ktorej poľskí vojaci v auguste 1920 porazili boľševické jednotky postupujúce do Európy.

Varšava 15. augusta (TASR) — V poľskej metropole Varšava sa v utorok konala vojenská prehliadka, na ktorej Poľsko v čase, keď v susednej Ukrajine zúri vojna, predviedlo svoje najmodernejšie zbrane a obranné systémy. Uviedla to agentúra AP.

Prehliadka sa uskutočnila v deň výročia bitky pri Varšave, známej aj ako Zázrak na Visle, v ktorej poľskí vojaci v auguste 1920 porazili boľševické jednotky postupujúce do Európy.

Davy ľudí mohli pri teplote nad 30 stupňov vidieť tanky Ambrams americkej výroby, mobilné delostrelecké systémy HIMARS, mobilné raketové systémy Patriot, ako aj juhokórejské stíhačky typu FA-50 či húfnice K9.

Ľudia čakajú na masívnu vojenskú prehliadku počas Dňa poľskej armády, ktorý pripomína bitku z roku 1920, v ktorej poľské jednotky porazili postupujúce boľševické sily, v utorok 15. augusta 2023 vo Varšave.
Foto: TASR/AP


Od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vynaložila poľská pravicová vláda viac než 16 miliárd dolárov na tanky, protiraketové systémy a stíhačky, pričom mnohé z nich kúpila práve od Spojených štátov a Južnej Kórey.

Modernizácia posilnila obranné schopnosti Poľska a zahraničná technika nahradila vybavenie ešte sovietskej a ruskej výroby, ktoré Poľsko následne poskytlo Ukrajine.

Demonštrácia vojenskej sily je pre poľskú vládu podľa AP tiež spôsob, ako získať podporu voličov pred októbrovými voľbami, v ktorých sa bude vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) snažiť zostať pri moci bezprecedentné tretie obdobie po sebe.