< sekcia Zahraničie

Vo veku 82 rokov zomrel Ivan Havel, vedecký pracovník a brat V. Havla

Na archívnej snímke Ivan Havel. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Ivan Havel bol vedecký pracovník, bývalý riaditeľ Centra pre teoretické štúdiá (CTS) Karlovej univerzity a Akadémie vied ČR.

Praha 25. apríla (TASR) - Vo veku 82 rokov zomrel v nedeľu Ivan Havel, vedecký pracovník a brat bývalého českého prezidenta Václava Havla. Informovala o tom na svojej webovej stránke televízna stanica Nova s odvolaním sa na Knižnicu Václava Havla.

"Zomrel Ivan Havel, človek bytostne nezlý, vždy svoj a nápomocný druhým. Ďakujem, že si bol, Ivan," uviedol Michael Žantovský, riaditeľ Knižnice Václava Havla.

Ivan Havel bol vedecký pracovník, bývalý riaditeľ Centra pre teoretické štúdiá (CTS) Karlovej univerzity a Akadémie vied ČR a dlhodobo pôsobil ako šéfredaktor prírodovedeckého časopisu Vesmír, píše TV Nova.

Ivan Havel sa narodil 11. októbra 1938. Od novembra 1989 do júla 1990 pôsobil v politike ako člen hnutia Občianske fórum, uvádza CTS na svojej webovej stránke.

Václav Havel bol prezidentom Československa v rokoch 1989-1992. Prezidentom ČR bol od februára 1993 do februára 2003. Zomrel 18. decembra 2011.