Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

Vo veku 85 rokov zomrel exprezident JAR Frederik Willem de Klerk

Na archívnej snímke z 26. augusta 1997 bývalý juhoafrický prezident a líder Národnej strany Frederik Willem de Klerk hovorí o svojej rezignácii v Kapskom Meste. Vo veku 85 rokov zomrel vo štvrtok 11. novembra 2021 posledný prezident Juhoafrickej republiky (JAR) z čias apartheidu Frederik Willem de Klerk. Foto: TASR/AP

Frederik Willem de Klerk vydláždil cestu k prvým voľbám v roku 1994, v ktorých mohli kandidovať občania všetkých farieb pleti, ako aj ku koncu apartheidu.

Johannesburg 11. novembra (TASR) - Vo veku 85 rokov zomrel vo štvrtok posledný prezident Juhoafrickej republiky (JAR) z čias apartheidu Frederik Willem de Klerk. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Nadácie F.W. de Klerka.

"Nadácia F.W. de Klerka so zármutkom oznamuje, že bývalý prezident F.W. de Klerk dnes ráno pokojne zomrel vo svojom dome v (štvrti) Fresnaye (v Kapskom Meste) po boji s rakovinou mezoteliómu," uvádza sa vo vyhlásení.

"Keď sa stal šéfom Národnej strany, zdal sa byť typickým straníkom, nič viac a nič menej," napísal o ňom kedysi Mandela. "Nič v jeho minulosti nenaznačovalo, že by mal záujem o reformy," dodal. Mandela napriek tomu poslal de Klerkovi list, v ktorom načrtol, ako ukončiť apartheid. Prešli dva mesiace a bol to práve de Klerk, ktorý oznámil prepustenie Nelsona Mandelu z väzenia. Vydláždil tak cestu k prvým voľbám v roku 1994, v ktorých mohli kandidovať občania všetkých farieb pleti, ako aj ku koncu apartheidu.

De Klerk, ktorý bol zatiaľ posledným belošským prezidentom JAR, v tom istom prejave v parlamente oznámil zrušenie zákazu Afrického národného kongresu (ANC) a ďalších politických hnutí bojujúcich proti apartheidu.

Na archívnej snímke z 8. mája 1996 je vtedajší juhoafrický prezident Nelson Mandela a vľavo je zastupujúci prezident Frederik Willem de Klerk.
Foto: TASR/AP


Jeho prejav vtedy vyvolal rozhorčenie niektorých poslancov, ktorí následne opustili rokovaciu sálu, pripomína AP. Mandelu deväť dní nato prepustili z väzenia a o štyri roky neskôr sa stal prezidentom Juhoafrickej republiky.

De Klerk a Mandela medzitým spoločne dostali Nobelovu cenu za mier za úlohu, ktorú zohrali pri transformácii JAR z rasistického režimu na demokraciu.

De Klerk však naďalej zastával rozporuplné názory na apartheid. Len vlani sa ospravedlnil a stiahol svoj výrok, že systém apartheidu nebol zločinom proti ľudskosti. K stiahnutiu tohto výroku ho predtým vyzval okrem iných aj niekdajší laureát Nobelovej ceny za mier, juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu.