Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Vo veku 90 rokov zomrela oceňovaná herečka Monica Vittiová

Na archívnej snímke z roku 1964 talianska herečka Monica Vittiová počas Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach. Foto: TASR/AP

Svoju vášeň pre dramatické umenie objavila ešte ako dieťa počas druhej svetovej vojny.

Rím 2. februára (TASR) - Vo veku 90 rokov zomrela oceňovaná talianska filmová herečka Monica Vittiová, ktorá sa preslávila najmä svojimi rolami vo filmoch režiséra Michelangela Antonioniho. Oznámilo to v stredu talianske ministerstvo kultúry, píše agentúra AFP.

"Zbohom, Monica Vittiová, zbohom kráľovná talianskej kinematografie. Dnes je skutočne smutný deň, stratili sme úžasnú umelkyňu a skvelú Talianku," uviedol vo vyhlásení minister kultúry Dario Franceschini.

Vittiová, vlastným menom Maria Luisa Ceciarelliová, sa narodila 3. novembra 1931 v Ríme. Svoju vášeň pre dramatické umenie objavila ešte ako dieťa počas druhej svetovej vojny, keď svoju rodinu zabávala krátkymi bábkovými predstaveniami.

Na archívnej snímke z 23. mája 1982 talianska herečka Monica Vittiová prichádza na film talianskeho režiséra Michelangela Antonioniho Identificazione di una Donna (Pátranie po jednej žene) počas 35. ročníka medzinárodného filmového festivalu v Cannes.
Foto: TASR/AP


"Keď padali bomby, keď sme sa museli ukrývať, môj malý brat a ja sme zimprovizovali krátke hry, aby sme zabavili tých okolo nás," opísala o niekoľko rokov neskôr svoje zážitky z tých čias.

Po absolvovaní štúdia na Akadémii dramatických umení v Ríme v roku 1953 začala svoju kariéru najprv na divadelných doskách, kde sa vyznačovala najmä svojím komickým talentom.

Na archívnej snímke zo 7. mája 1967 talianska herečka Monica Vittiová (druhá sprava) a taliansky režisér Michelangelo Antonioni prichádzajú na galavečer Medzinárodného filmového festivalu v Cannes.
Foto: TASR/AP


Medzinárodný úspech jej prinieslo hlavne účinkovanie v existenciálnych snímkach Michelangela Antonioniho zo 60. rokov 20. storočia, nazývaných i "tetralógia citov": L'avventura (Dobrodružstvo), La Notte (Noc), L'eclissi (Zatmenie) a Deserto Rosso (Červená pustatina). Neskôr si zahrala i v ľahších populárnych veselohrách režiséra Maria Monicelliho po boku slávneho talianskeho komika Alberta Sordiho. Objavila sa po boku množstva známych hereckých kolegov, napríklad Marcella Mastroianniho či Alaina Delona.

Počas svojej kariéry získala päť talianskych "Oscarov" - cien Donatellov David - pre najlepšiu herečku, sedem ocenení Taliansky Zlatý Glóbus a v roku 2005 bola na filmovom festivale v Benátkach ocenená Zlatým levom za prínos svetovej kinematografii.

Vittiová sa v roku 2000 vydala za Roberta Russa, s ktorým tvorili pár od roku 1973. Z verejného života sa stiahla v roku 2001, keďže trpela Alzheimerovou chorobou.

Na archívnej snímke z 9. septembra 1995 známi talianski herci Monica Vittiová (vľavo) a Alberto Sordi pózujú so Zlatým levom za prínos svetovej kinematografii počas Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach.
Foto: TASR/AP


Profil talianskej herečky Monicy Vittiovej



Monica Vittiová sa narodila 3. novembra 1931 v Ríme ako Maria Luisa Ceciarelliová. Svoju vášeň pre dramatické umenie objavila ešte ako dieťa počas druhej svetovej vojny, keď svoju rodinu zabávala krátkymi bábkovými predstaveniami.

Absolvovala štúdium na Akadémii dramatických umení v Ríme a v roku 1953 začala svoju kariéru na divadelných doskách. V jej repertoári sa striedali autori ako Ionesco, Brecht či Osborne a už v divadle sa prejavilo jej komediálne nadanie. Čoskoro sa začala venovať aj nakrúcaniu filmov, čo pred ňu kládlo celkom iné herecké nároky.

Prvý raz sa pred kamerou objavila v roku 1954. V snímke Ridere! Ridere! Ridere! (Smej sa) bol prvý raz jej hereckým partnerom Ugo Tognazzi, s ktorým sa stretla aj pri ďalších projektoch.

Režisér Michelangelo Antonioni obsadil Monicu Vittiovú ako 29-ročnú do svojho filmu Dobrodružstvo (L'avventura, 1960). Film vyniesol režisérovi Cenu poroty na festivale v Cannes a Vittiovej nomináciu na cenu BAFTA. Monica Vittiová hrala vo všetkých štyroch Antonioniho dielach, ktoré tvorili tzv. Tetralógiu citu – nasledovali snímky Noc (La Notte, 1961), Zatmenie (L'eclissi, 1962) a Červená pustatina (Deserto Rosso, 1964).

Neskôr si zahrala i v populárnych veselohrách režiséra Maria Monicelliho, napríklad vo filme Dievča s pištoľou z roku 1968. Príbeh o mladej Sicílčanke, z ktorej sa v britskom prostredí stane moderná emancipovaná dáma, priniesol herečke za jej presvedčivý výkon Striebornú mušľu talianskej kritiky na festivale v San Sebastiáne, film tiež získal Zlatý glóbus.

S vynikajúcim hercom Albertom Sordim vytvorila Vittiová herecký pár v poviedkovom filme On a Ona (1970 – jednotlivé poviedky nakrútili Alberto Sordi, Mario Monicelli a Vittorio De Sica).

Spolu s Marcellom Mastrioannim hrala v tragikomickom satirickom príbehu Dráma žiarlivosti (r. Ettore Scola, 1970). Nasledovali filmy Korunná svedkyňa (r. Franco Giraldi, 1971) a Terézia zlodejka (r. Carlo di Palma, 1972).

Monica Vittiová sa objavila aj v známom surrealistickom filme Luisa Buňuela Prízrak Slobody (1974). O rok neskôr nasledovala komédia Kačka na pomarančoch (r. Luciano Salce), kde si zahrala opäť s Ugom Tognazzim.

Práve Ugo Tognazzi vytvoril s Vittiovou dvojicu aj v známom filme Prepáč, že je to málo (r. Marco Vicario, 1982). V tom istom roku vzniklo i ďalšie dielo, ktoré patrí k vrcholom hereckej dráhy Monicy Vittiovej: psychologický príbeh Viem, že vieš, že viem. Alberto Sordi stál nielen pred kamerou, ale bol aj režisérom filmu, ktorí mohli vidieť i slovenskí diváci. Do tretice v roku 1982 obsadil režisér Steno herečku do filmu Žiarlivé tango.

V tom čase mala Monica Vittiová len 51 rokov, no filmy patrili k jej posledným. V ďalších rokoch zmiernila tempo filmovania. V roku 1989 si skúsila úlohu režisérky v snímke Scandalo segreto (Tajná aféra).

Obdobím hviezdnej hereckej kariéry Monicy Vittiovej boli 50., 60. a 70. roky 20. storočia. V jej filmografii má veľké zastúpenie komediálny žáner, ktorému pripisovala veľkú dôležitosť. Povedala o ňom: "Neexistuje taký vážny námet, aby sme sa naň nemohli dívať cez okuliare humoru."

Počas svojej kariéry získala päť talianskych "Oscarov" - cien Donatellov David - pre najlepšiu herečku, sedem ocenení Taliansky Zlatý Glóbus a v roku 2005 ju na filmovom festivale v Benátkach ocenili Zlatým levom za prínos k svetovej kinematografii.

Vittiová sa v roku 2000 vydala za Roberta Russa, s ktorým tvorili pár od roku 1973. Herečka trpela od roku 2001 Alzeimerovou chorobou a stiahla sa do ústrania, posledné roky žila v kruhu svojej rodiny.