Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. september 2023Meniny má Jarolím
< sekcia Zahraničie

Voda z Kachovskej priehrady zaplavila už vyše 600 km2 územia

Zaplavené ulice v ukrajinskom meste Cherson v stredu 7. júna 2023 po výbuchu priehrady Kachovka. Foto: TASR/AP

Štátna pohotovostná služba Ukrajiny informovala, že zo zaplavených oblastí bolo evakuovaných 1995 ľudí vrátane 103 detí.

Kyjev 8. júna (TASR) - Voda z pretrhnutej Kachovskej vodnej nádrže na juhu Ukrajiny zaplavila už viac než 600 kilometrov štvorcových územia na Kyjevom ovládanom pravom brehu i na Ruskom okupovanom ľavom brehu rieky Dneper, uviedol vo štvrtok gubernátor Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

"Priemerná výška vody v zaplavenej oblasti je 5,61 metra. Pod vodou je 600 kilometrov štvorcových Chersonskej oblasti, z toho 32 percent na pravom brehu a 68 percent na ľavom brehu (rieky Dneper)," uviedol na sociálnych sieťach Prokudin.

Dodal, že evakuácia zo zaplavených oblastí pokračuje napriek nebezpečenstvu a masívnemu ruskému ostreľovaniu. Situácia na Ruskom okupovaných územiach je podľa neho "veľmi zložitá".

Štátna pohotovostná služba Ukrajiny informovala, že zo zaplavených oblastí bolo evakuovaných 1995 ľudí vrátane 103 detí. Mnohí ďalší obyvatelia opustili zaplavené územia vlastnými silami. Na ukrajinskej strane rieky bolo zaplavených 20 osád a 2629 domov, pričom voda zatopila aj časti oblastnej metropoly Cherson.