Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Zahraničie

Vodca kazašskej opozície Žylanbajev dostal sedemročný trest väzenia

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Ľudskoprávne organizácie považujú jeho stíhanie za politickú perzekúciu a Human Rights Watch ho označila za politického väzňa a vyzvala na jeho okamžité prepustenie.

Astana 29. novembra (TASR) - Lídra nezaregistrovanej kazašskej opozičnej politickej strany Marata Žylanbajeva odsúdil v stredu súd v Astane na sedem rokov väzenia.

Ľudskoprávne organizácie považujú jeho stíhanie za politickú perzekúciu a Human Rights Watch ho označila za politického väzňa a vyzvala na jeho okamžité prepustenie, uviedla agentúra AFP.

Žylanbajev, predseda úradmi nezaregistrovanej proreformnej strany Vpred Kazachstan (Alga Kazachstan), je kritikom súčasnej vlády. Stíhaný bol za celý rad trestných činov vrátane podpory "extrémistickej organizácie" Hlavným obvinením však bolo, že má väzby na Muchtara Abľazova, exilového vodcu opozičnej strany a úhlavného odporcu bývalého kazašského vodcu Nursultana Nazarbajeva.

Vo vyšetrovacej väzbe je Žylanbajev od mája. Okrem trestu odňatia slobodu mu súd na tri roky zakázal i účasť na akýchkoľvek občianskych a politických aktivitách a používanie sociálnych médií.

Žylanbajev je v Kazachstane známy ako aj bežec na dlhé trate: absolvoval i niektoré z najťažších púštnych maratónov na svete v Amerike, Ázii, Afrike a Austrálii. V politike sa začal angažovať po tom, čo v Kazachstane vlani vypukli protivládne protesty, ktoré mali za následok zásah bezpečnostných zložiek, ale aj demisiu vlády.

Napriek prísľubom reforiem v Kazachstane pretrváva nerovnosť a korupcia a veľkým problémom je podľa aktivistov aj porušovanie ľudských práv.