Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Zahraničie

Vodca KĽDR Kim Čong-un si prezrel nový luxusný letiskový terminál

Kim Čong-un Foto: TASR/AP Photo

Nový terminál, ktorý však bude odbavovať iba malé množstvo letov, by mali slávnostne spustiť do prevádzky 1. júla.

Soul 25. júna (TASR) - Dizajnérske tričká, luxusné hodinky, kozmetika, voňavky či exkluzívne darčekové nápoje a potraviny sú tovary čakajúce na návštevníkov nového výstavného terminálu medzinárodného letiska v severokórejskom Pchjongjangu, ktorý v tejto komunistickej krajine uvedú do prevádzky 1. júla. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na severokórejské štátne médiá.

Tri prvé stránky severokórejského denníka vládnucej komunistickej strany Rodong sinmun sa v dnešnom vydaní venovali návšteve vodcu Kim Čong-una v novom Termináli 1 na letisku v Pchjongjangu. Fotografie zachytávajú, ako si vodca spolu s prvou dámou prehliada rozľahlé presklené priestory terminálu, čakacie haly pre cestujúcich, reštaurácie a obchody.

Nový terminál, ktorý však bude odbavovať iba malé množstvo letov, by mali slávnostne spustiť do prevádzky 1. júla.

Vodca Kim Čong-un sa po nástupe k moci v roku 2011 zaviazal zvýšiť životnú úroveň a štandardy v tejto izolovanej komunistickej krajine. Množstvo projektov mladého lídra je však pre priemerných Severokórejčanov nedostupných, ako napríklad lyžiarsky rezort, vodný park či jazdecké stajne, konštatuje Reuters.

Takmer všetky lety premávajúce z a do metropoly Pchjongjang prepravujú Severokórejčanov za účelom obchodných ciest do Pekingu. Väčšinu turistov v Severnej Kórei tvoria obyvatelia Číny, najbližšieho spojenca tamojšej vlády.

Pchjongjang oficiálne štatistiky počtu zahraničných turistov nezverejňuje. Cestovné agentúry ale odhadujú, že ročne navštívi Severnú Kóreu zhruba 6000 západniarov. Cesty zahraničných turistov sa však výrazne obmedzili po tom, ako sa vlani tamojšia vláda rozhodla uzavrieť hranice v dôsledku obáv pred šíriacou sa epidémiou eboly.