Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Zahraničie

Vojaci KĽDR prekročili demarkačnú líniu, Soul vypálil varovné výstrely

Severokórejské vojenské strážne stanovište je vidieť z juhokórejského mesta Paju pri hraniciach so Severnou Kóreou v utorok 18. júna 2024. Foto: TASR/AP

Stalo sa tak v júni už po tretí raz.

Soul 21. júna (TASR) - Juhokórejská armáda v piatok informovala, že v predchádzajúci deň vypálila varovné výstrely smerom k severokórejským vojakom, ktorí nakrátko prekročili demarkačnú líniu oddeľujúcu obe krajiny, čo sa stalo v júni už po tretí raz. TASR o tom píše podľa agentúr Jonhap a AP.

Vojaci KĽDR prekročili demarkačnú líniu v demilitarizovanej zóne vo štvrtok okolo 11.00 h miestneho času, informovala juhokórejská armáda. Dodala, že následne vypálila varovné výstrely, čím vojakov prinútila vrátiť sa na svoju stranu.

K obdobným incidentom - zahŕňajúcim 20 až 30 severokórejských vojakov - došlo aj 9. júna a 18. júna v iných oblastiach strednej časti spoločnej hranice. Juhokórejská armáda vtedy uvádzala, že oba prípady vyzerajú byť neúmyselné, keďže severokórejskí vojaci sa po varovných výstreloch stiahli a Pchjongjang streľbu neopätoval.

Predstaviteľ Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl Južnej Kórey uviedol, že aj najnovší incident pôsobí náhodne. Dodal, že podobné situácie ešte môžu nastať, nakoľko severokórejskí vojaci aktuálne vykonávajú množstvo činnosti na viacerých miestach v demilitarizovanej zóne. Juhokórejská armáda však podľa jeho slov na takéto prekročenia reaguje zásadovým a prísnym spôsobom.

Juhokórejská armáda pozoruje zvýšenú aktivitu Severnej Kórey v pohraničných oblastiach. KĽDR tam podľa jej vyjadrení už od apríla sústredí veľký počet vojakov, ktorí tam okrem iného kladú míny, stavajú zrejme protitankové zátarasy či spevňujú cesty. Soul odhadol, že KĽDR na tento účel zmobilizoval Pchjongjang stovky vojakov, ktorí pôsobia na desiatich rôznych miestach demilitarizovanej zóny.

Napätie na Kórejskom polostrove v ostatnom čase narastá. Južná Kórea obnovila vysielanie propagandy proti severokórejskému režimu z ampliónov umiestnených pri hraniciach so Severnou Kóreou. Opatrením reagovala na konanie Pchjongjangu, ktorý zase vypustil smerom na Juh stovky balónov s odpadkami.

KĽDR vypustenie balónov označovala za svoju reakciu za letákovú kampaň z Južnej Kórey. Tú organizujú juhokórejskí aktivisti, pozostávajúci najmä zo severokórejských prebehlíkov. Aktivisti aj vo štvrtok informovali, že z pohraničia vypustili na Sever 20 balónov s 300.000 letákmi proti severokórejskému režimu, ako aj 5000 USB kľúčmi s hudbou v štýle K-pop, televíznymi seriálmi a 3000 americkými dolármi.