Quantcast
< sekcia Zahraničie

Vojenskí technici pracujú na čiatočnej demontáži Skripaľovho domu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Skripaľ s dcérou otravu prežili a momentálne žijú na neznámom mieste, napísali britské médiá.

Londýn 9. januára (TASR) - Úrady v anglickom meste Salisbury začali s čiastočnou demontážou domu, v ktorom býval bývalý ruský spravodajský dôstojník Sergej Skripaľ. Informovali o tom miestne médiá. Ľudí v susedstve domu úrady upozornili, že demontáž a hĺbková dekontaminácia objektu budú trvať štyri mesiace.

Z ich správ vyplýva, že okolo domu a priľahlej garáže bude najskôr vztýčená vzduchotesná konštrukcia. Armádni technici potom pristúpia k rozobratiu a odstráneniu oboch striech, čo by im malo trvať približne dva týždne.

Všetky stavebné materiály budú hermeticky zapečatené a potom bezpečným spôsobom odvezené. Dodávateľská firma potom na oboch budovách postaví nové strechy.

Dom naďalej prechádza aj hĺbkovou dekontamináciou. Tá sa začala v podstate krátko po útoku na Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ku ktorému došlo vlani v marci. Dekontaminačné práce boli prerušené len počas Vianoc, napísal denník Daily Telegraph.

Vedúca miestneho úradu verejného zdravotníctva Tracy Daszkiewiczová vo svojom vyhlásení verejnosť ubezpečila, že riziko pre obyvateľov mesta v súvislosti so stavebným prácami je "nízke", pričom prioritou úradov je dom, v ktorom býval Skripaľ, dôkladne dekontaminovať a čo najskôr vrátiť k obvyklému používaniu.

Skripaľovci sa terčom útoku nervovým plynom stali vlani 4. marca. Podľa tamojších vyšetrovateľov bola pri ňom použitá látka novičok, vyvinutá v 70. a 80. rokoch v bývalom Sovietskom zväze. Vyšetrovatelia predpokladajú, že Skripaľovci prišli do kontaktu s otravnou látkou, keď sa dotkli kľučky na vchodových dverách do svojho domu na ulici Christie Miller Road v meste Salisbury.

Skripaľ s dcérou otravu prežili a momentálne žijú na neznámom mieste, napísali britské médiá.

Do kontaktu s otravnou látkou sa dostal aj policajt Nick Bailey, ktorý po čine prehľadával Skripaľov dom.

Do kontaktu s látkou podobnou novičku prišli vlani v júni aj Charlie Rowley a Dawn Sturgessová, ktorá otrave podľahla. Pár žil v meste Amesbury, ktoré leží približne 12 kilometrov severne od Salisbury v grófstve Wiltshire v južnej časti Anglicka.

Z pokusu o Skripaľovu vraždu Británia obvinila dvojicu ruských občanov, ktorí sú podľa zistení investigatívnych médií príslušníkmi ruskej vojenskej rozviedky GRU.