< sekcia Zahraničie

Trumpov tím sa rozišiel s kontroverznou právničkou

Členky právnického tímu prezidenta USA Donalda Trumpa Sidney Powell (vpravo) a Jenna Elles (vľavo) počas tlačovej konferencie 19. novembra 2020 vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Trump svoju porážku vo voľbách doteraz nepriznal a takisto bez akýchkoľvek dôkazov hovorí o údajných masívnych volebných podvodoch.

Washington 23. novembra (TASR) - Niekoľko dní po kontroverznej tlačovej konferencii o údajných volebných podvodoch ukončil štáb amerického prezidenta Donalda Trumpa spoluprácu s právničkou Sidney Powell. Trumpov osobný právnik Rudy Giuliani v nedeľu podľa agentúry AFP oznámil, že Powell už nepracuje pre Trumpov tím právnikov ani pre samotného prezidenta.

Powell na štvrtkovej tlačovej konferencii, na ktorej mal Giuliani 40-minútový monológ, odsúdila podvody v prezidentských voľbách konaných 3. novembra.

Právnička tvrdila, že Trump v skutočnosti zvíťazil nad svojím vyzývateľom Joeom Bidenom veľkým rozdielom hlasov. Bez uvedenia dôkazov vyjadrila predpoklad, že voľby v prospech Bidena svojimi hackerskými útokmi zmanipulovali Kuba, Venezuela a Čína, ako aj hnutie Antifa, technologické firmy a jeden internetový server v Nemecku.

Giuliani na takmer dvojhodinovej tlačovej konferencii hovoril o národnom sprisahaní proti Trumpovmu znovuzvoleniu. Demokratov okolo víťaza volieb Joea Bidena označil za gaunerov, ktorí sa dopustili volebných podvodov v kľúčových štátoch, aby voľby ukradli americkému ľudu.

Trump svoju porážku vo voľbách doteraz nepriznal a takisto bez akýchkoľvek dôkazov hovorí o údajných masívnych volebných podvodoch. Pokusy tímu Trumpových právnikov spochybniť Bidenove víťazstvo vo viacerých kľúčových štátoch zatiaľ zlyhali.