< sekcia Zahraničie

Voľby v Nemecku vyhrali sociálni demokrati, zvíťazili nad Merkelovou

Kandidát Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a minister financií Olaf Scholz máva po oznámení výsledkov exit pollov v Berlíne po nedeľňajších parlamentných voľbách v Nemecku 26. septembra 2021. Foto: TASR/AP

Tretí sú Zelení, pre ktorých je zisk 14,8 percenta hlasov najlepším výsledkom v ich dejinách, aj keď zaostali za predvolebnými očakávaniami.

Berlín 27. septembra (TASR) - Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku sa stali sociálni demokrati z SPD, ktorí tesne porazili kresťanských demokratov (CDU/CSU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sčítania, informujú agentúry DPA a AP.

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala 25,7 percenta hlasov, pokým za blok Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jej bavorskej sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) hlasovalo 24,1 percenta voličov, oznámil úrad spolkového volebného komisára v noci na pondelok po sčítaní hlasov zo všetkých 299 volebných obvodov.
Odchádzajúca nemecká kancelárka Angela Merkelová a kandidát na post nemeckého kancelára z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet komentujú výsledky exit pollov po nedeľňajších parlamentných voľbách v Nemecku v Berlíne 26. septembra 2021.
Foto: TASR/AP

Pre SPD s volebným lídrom Olafom Scholzom ide o úspech po niekoľkých rokoch volebných prepadov, zatiaľ čo únia CDU/CSU dosiahla po 16 rokoch vládnutia Merkelovej svoj najhorší výsledok od roku 1949. Napriek tomu jej kandidát na spolkového kancelára Armin Laschet vyhlásil, že sa bude tiež uchádzať o poverenie zostaviť novú vládu.
Podporovatelia Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) sa tešia po zverejnení výsledkov exit pollov parlamentných volieb v Nemecku v nedeľu 26. septembra 2021.
Foto: TASR/AP

Tretí sú Zelení, pre ktorých je zisk 14,8 percenta hlasov najlepším výsledkom v ich dejinách, aj keď zaostali za predvolebnými očakávaniami. Polepšili si aj liberáli zo Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorí dostali 11,5 percenta hlasov. Obe strany už signalizovali ochotu vstúpiť do trojstrannej koalície s SPD alebo CDU/CSU, ktoré si neželajú pokračovanie doterajšej veľkej koalície.
Členovia strany Zelených gestikulujú po zverejnení výsledkov exit pollov parlamentných volieb v Nemecku v nedeľu 26. septembra 2021.
Foto: TASR/AP

Na piatom mieste skončila doteraz tretia najsilnejšia parlamentná strana, krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 10,3 percenta hlasov. Strana Ľavica prišla o takmer polovicu voličov, keď za ňu hlasovalo len 4,9 percenta. Napriek neprekročeniu päťpercentnej hranice vstupu do Spolkového snemu (Bundestag) bude mať v ňom zastúpenie, keďže obhájila tri priame mandáty.

Jedného poslanca bude mať – po prvý raz od roku 1949 – aj Združenie voličov južného Šlezvicka (SSW), ktoré ako strana dánskej menšiny nemusí splniť podmienku najmenej piatich percent hlasov.
Členka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) reaguje na výsledky exit pollov parlamentných volieb v Nemecku v nedeľu 26. septembra 2021.
Foto: TASR/AP


Rozloženie síl v Spolkovom sneme sa po takýchto výsledkoch výrazne zmení a Nemecko tak podľa všetkého čakajú náročné koaličné rokovania, píše DPA. Krajina by po prvý raz od 50. rokov mohla mať trojstrannú spolkovú vládu.

Účasť na voľbách dosiahla 76,6 percenta, čo je na úrovni predošlých volieb z roku 2017 (76,2 percenta).