< sekcia Zahraničie

Volební pozorovatelia v Bielorusku odhalili vyše 5000 porušení zákona

Muž si pozerá plagáty s prezidetskými kandidátmi, pričom tvár bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka je zatretá bielou farbou, pred nedeľnými prezidentskými voľbami 4. augusta 2020 v Minsku. Prezidentské voľby sa v Bielorusku budú konať už túto nedeľu, 9. augusta. Voliči, ktorí sa z nejakého dôvodu nemôžu na nedeľnom hlasovaní zúčastniť, však k volebným urnám môžu prichádzať a odovzdávať svoje hlasy už od utorka do soboty, a to v čase od 10.00 do 14.00 h miestneho času alebo od 16.00 do 19.00 h. Archívna snímka. Foto: TASR/AP

Prezidentské voľby sa v Bielorusku uskutočnia v nedeľu 9. augusta. Od 4. do 8. augusta prebieha v krajine predčasné hlasovanie.

Minsk 8. augusta (TASR) - Volební pozorovatelia z bieloruského občianskeho združenia Čestní ľudia v sobotu informovali, že počas troch dní tzv. predčasného hlasovania v prezidentských voľbách v Bielorusku zaznamenali viac ako 5000 prípadov porušenia zákona o voľbách.

Aktivisti spresnili, že najčastejšie sa stretávajú s tým, že im volebná komisia nedovolí vstup do volebnej miestnosti, alebo im neumožní oboznámiť sa s obsahom protokolov o hlasovaní. Zistili aj rozpor medzi počtom voličov zisteným pozorovateľmi a údajmi z protokolov volebnej komisie.

Okrem toho bolo podľa platformy počas prvých troch dní predčasného hlasovania zadržaných 37 volebných pozorovateľov vrátane troch v piatok.

Pozorovatelia zo združenia Obhajcovia ľudských práv za slobodné voľby medzičasom uviedli, že volebný proces v Bielorusku je netransparentný a jeho nezávislé monitorovanie ani nie je možné.

Agentúra Interfax dodala, že bieloruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) prijala rozhodnutie, ktorým znížila počet pozorovateľov v hlavný deň hlasovania - 9. augusta - na maximálne päť osôb na jednu volebnú miestnosť. V čase predčasného hlasovania tam smú byť len traja pozorovatelia.

ÚVK toto svoje rozhodnutie odôvodnila ako opatrenie nutné počas epidémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2.

Prezidentské voľby sa v Bielorusku uskutočnia v nedeľu 9. augusta. Od 4. do 8. augusta prebieha v krajine predčasné hlasovanie. Agentúra Interfax v sobotu informovala, že účasť na ňom dosiahla 32,34 percenta.

V prezidentských voľbách môžu predčasne odovzdať svoj hlas tí bieloruskí voliči, ktorí tak nebudú môcť urobiť v hlavný deň volieb alebo sa nenachádzajú v mieste svojho bydliska.