Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Zahraničie

Von der Leyenová a Meloniová si pozreli zaplavené oblasti v Taliansku

Na archívnej snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Foto: TASR - Michal Svítok

Záplavy a zosuvy pôdy po prudkých lejakoch si vyžiadali 15 ľudských životov a obrovské škody na ekonomike a infraštruktúre regiónu Emilia Romagna.

Rím/Bologna 25. mája (TASR) - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a talianska premiérka Giorgia Meloniová si vo štvrtok z lietadla prezreli oblasti postihnuté ničivými záplavami v regióne Emilia Romagna na severovýchode Talianska a hodnotili spôsobené škody. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry ANSA.

Záplavy a zosuvy pôdy po prudkých lejakoch si vyžiadali 15 ľudských životov a obrovské škody na ekonomike a infraštruktúre regiónu Emilia Romagna.

Súčasťou delegácie boli aj guvernér regiónu Stefano Bonaccini, minister pre európske záležitosti Raffaele Fitto a šéf úradu civilnej ochrany Fabrizio Curcio.

"Som tu, aby som vyslala veľmi silný signál - Európa je s vami," povedala von der Leyenová na tlačovej konferencii v Bologni, hlavnom meste regiónu. EÚ sa chystá región finančne podporiť.

Prudké lejaky a bleskové záplavy postihli vo štvrtok aj južnú provinciu Avellino v Kampánii, kde tiež zahynul 45-ročný muž. Zrejme ho zabilo jeho auto, ktoré bolo zaparkované na svahu v obci Forino a muž sa ho snažil zachrániť pred záplavovou vodou, uviedli zdroje. Údajne v tom čase pracoval v gaštanovom sade.

Povodne v Avelline nastali, keď bola práve von der Leyenová na návšteve regiónu Emilia Romagna.

Vedci vravia, že extrémne prejavy počasia ako vlny horúčav, prudké búrky, záplavy a suchá budú čoraz častejšie a silnejšie. Dôvodom je zmena klímy, vyvolaná emisiami skleníkových plynov spôsobenými ľudskou činnosťou.