< sekcia Zahraničie

Von der Leyenová a Michel ponúkli Bidenovi spoluprácu

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, foto z archívu. Foto: TASR/AP

EÚ dúfa, že s Bidenom sa podarí transatlantické vzťahy obnoviť na takú úroveň, akú dosahovali v čase, keď bol prezidentom USA Barack Obama.

Brusel 24. novembra (TASR) - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel v pondelok prostredníctvom telefonického rozhovoru ponúkli novozvolenému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi spoluprácu, informovala agentúra DPA.

"Je to začiatok globálneho partnerstva medzi EÚ a USA," napísala v pondelok von der Leyenová na Twitteri.Silná EÚ a silné Spojené štáty podľa nej môžu tvoriť celosvetový program založený na spolupráci, mulilateralizme, solidarite a spoločných hodnotách.

Michel Bidena pozval na mimoriadny summit šéfov vlád a štátov EÚ v roku 2021 v Bruseli.

"Teraz je čas spojiť naše sily oblasti COVID-19, klímy, bezpečnosti a multilateralizmu," napísal Michel na Twitteri.Cieľmi sú podľa Michela ochrana občanov, naštartovanie hospodárstva, zastavenie otepľovania Zeme a vytvorenie bezpečnejšieho sveta.

Von der Leyenová a Michel zagratulovali Bidenovi k víťazstvu bezprostredne po tom, ako sčítanie hlasov 7. novembra potvrdilo jeho víťazstvo v prezidentských voľbách. Demokratický kandidát porazil úradujúceho prezidenta, republikána Donalda Trumpa.

EÚ dúfa, že s Bidenom sa podarí transatlantické vzťahy obnoviť na takú úroveň, akú dosahovali v čase, keď bol prezidentom USA Barack Obama (2009 - 2017), píše agentúra AP.

Obe strany mali v posledných rokoch nezhody v súvislosti s kľúčovými témami ako obchod, bezpečnosť i boj proti klimatickým zmenám. Trump voči EÚ zaviedol clá a USA odstúpili od parížskej klimatickej dohody i jadrovej dohody s Iránom.

\r\n
\r\nSilná EÚ a silné Spojené štáty podľa nej môžu tvoriť celosvetový program založený na spolupráci, mulilateralizme, solidarite a spoločných hodnotách.
\r\n
\r\nMichel Bidena pozval na mimoriadny summit šéfov vlád a štátov EÚ v roku 2021 v Bruseli.
\r\n
\r\n\"Teraz je čas spojiť naše sily oblasti COVID-19, klímy, bezpečnosti a multilateralizmu,\" napísal Michel na Twitteri.
\r\n
\r\n

Let’s rebuild a strong #EU #USA alliance

I just spoke to President-elect @JoeBiden and invited him to a special meeting in Brussels next year with #EU27

Now is the time to join forces on #COVID19 #climate #security #multilateralism pic.twitter.com/knVLutcjGw

— Charles Michel (@eucopresident) November 23, 2020

\r\n
\r\nCieľmi sú podľa Michela ochrana občanov, naštartovanie hospodárstva, zastavenie otepľovania Zeme a vytvorenie bezpečnejšieho sveta.
\r\n
\r\nVon der Leyenová a Michel zagratulovali Bidenovi k víťazstvu bezprostredne po tom, ako sčítanie hlasov 7. novembra potvrdilo jeho víťazstvo v prezidentských voľbách. Demokratický kandidát porazil úradujúceho prezidenta, republikána Donalda Trumpa.
\r\n
\r\nEÚ dúfa, že s Bidenom sa podarí transatlantické vzťahy obnoviť na takú úroveň, akú dosahovali v čase, keď bol prezidentom USA Barack Obama (2009 - 2017), píše agentúra AP.
\r\n
\r\nObe strany mali v posledných rokoch nezhody v súvislosti s kľúčovými témami ako obchod, bezpečnosť i boj proti klimatickým zmenám. Trump voči EÚ zaviedol clá a USA odstúpili od parížskej klimatickej dohody i jadrovej dohody s Iránom.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"EÚ dúfa, že s Bidenom sa podarí transatlantické vzťahy obnoviť na takú úroveň, akú dosahovali v čase, keď bol prezidentom USA Barack Obama."}