Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Zahraničie

Von der Leyenová: Nemecko sa nevyhýba zodpovednosti v otázke Líbye

Ursula von der Leyenová, archívne foto. Foto: TASR/AP

Podľa ministerky Líbya v súčasnosti potrebuje politickú stabilizáciu, vytvorenie funkčnej vlády a efektívny boj proti islamskému terorizmu.

Berlín 18. januára (TASR) - Nemecké ozbrojené sily sa nebudú vyhýbať zodpovednosti, ak sa medzinárodné spoločenstvo rozhodne pre vojenskú intervenciu v Líbyi. Pre dnešné vydanie denníka Bild, na ktorý sa odvoláva agentúra DPA, to vyhlásila nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová.

Podľa ministerky Líbya v súčasnosti potrebuje politickú stabilizáciu, vytvorenie funkčnej vlády a efektívny boj proti islamskému terorizmu. Nemecko chce - ako uviedla - prispieť k naplneniu týchto cieľov a nebude sa v tomto smere "vyhýbať zodpovednosti".

Dlhodobú politickú nestabilitu a bezpečnostné vákuum v tejto na ropu bohatej severoafrickej krajine využívajú extrémisti z džihádistickej skupiny Dáiš (tzv. Islamského štátu, IS), ktorí si vybudovali v Líbyi svoje oporné body.

Von der Leyenová takisto varovala, že sa ozbrojenci IS v Líbyi snažia spojiť s radikálnou organizáciou Boko Haram operujúcou v Nigérii a okolitých krajinách.

"Ak sa im to podarí, vytvorí sa tým teroristická os, ktorá bude schopná destabilizovať obrovské územia Afriky. To by vyústilo do ďalšieho exodu migrantov, čo si nemôžeme dovoliť," poznamenala ministerka.

Líbyjskí politici v decembri podpísali mierovú dohodu sprostredkovanú OSN o zriadení vlády národnej jednoty, avšak vplyvné osobnosti v oboch zákonodarných zboroch vystupujú proti tomuto dohovoru.