Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Zahraničie

Von der Leyenová ocenila pokrok Moldavska v ceste k členstvu v EÚ

Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas bezpečnostnej konferencie Globsec Bratislava Forum 2023 v Bratislave 31. mája 2023. Foto: TASR/Jakub Kotian

Na summite Európskeho politického spoločenstva 1. júna v Moldavsku sa zíde 47 hláv štátov a vlád.

Kišiňov 31. mája (TASR) - Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová zablahoželala v stredu Moldavsku k "veľkému pokroku" v reformách potrebných na vstup do Európskej únie (EÚ). TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Von der Leyenová vystúpila na spoločnej tlačovej konferencii s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou v Kišiňove v predvečer summitu lídrov Európskeho politického spoločenstva.

"Moldavsko je v srdci Európy. Moldavsko je Európa. A dnes a zajtra je celá Európa Moldavskom," povedala predsedníčka EK.

Európska únia v utorok večer oznámila, že uvalila sankcie na sedem osôb, ktoré obvinila z pokusu o destabilizáciu Moldavska. Sankcie majú podobu zmrazenia aktív v EÚ a zákazu vstupu do Únie.

Na summite Európskeho politického spoločenstva 1. júna v Moldavsku sa zíde 47 hláv štátov a vlád.

Moldavsko leží medzi Rumunskom a Ukrajinou a žije v ňom početná ruská menšina. V posledných rokoch má táto 2,6-miliónová krajina prozápadnú orientáciu, čo vyvoláva nevôľu Ruska. Kišiňov odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu a Moskvu zároveň obvinil zo snahy destabilizovať vládu v Moldavsku.