Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Zahraničie

Von der Leyenová pricestovala do Kyjeva rokovať o rozšírení EÚ

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počúva bosniansku premiérku Borjanu Kristovú počas stretnutia v Sarajeve v stredu 1. novembra 2023. Foto: TASR/AP

Predsedníčka EK na sociálnej sieti X pripomenula, že je to už jej šiesta návšteva na Ukrajine od začiatku ruskej invázie vo februári 2022.

Kyjev 4. november (TASR) - Predsedníčka Európskej komisie v sobotu pricestovala na návštevu Kyjeva, kde má rokovať o možnom rozšírení Európskej únie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Von der Leyenová má rokovať s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Návšteva nebola vopred ohlásená z bezpečnostných dôvodov, píše agentúry DPA.

Predsedníčka EK na sociálnej sieti X pripomenula, že je to už jej šiesta návšteva na Ukrajine od začiatku ruskej invázie vo februári 2022. "Som tu, aby som rokovala o prístupovej ceste Ukrajinu do EÚ," uviedla. Témami rokovaní má byť aj finančná podpora zo strany EÚ na obnovu Ukrajiny, či sankcie voči Rusku. Takisto chce podľa svojich slov Ukrajinu ubezpečiť o podpore zo strany EÚ.

Von der Leyenová má na budúcu stredu (8. novembra) v Bruseli predložiť správu o pokroku Ukrajiny v oblasti reforiem. Na jej základe majú hlavy vlád a štátov členských krajín EÚ v decembri rozhodnúť, či začať s Kyjevom prístupové rokovania, píše DPA. Táto správa je aj jedným z dôvodov sobotňajšej návštevy.

Ukrajina požiadala o členstvo v EÚ niekoľko dní po začiatku ruskej invázie vlani vo februári. Následne jej bol v júni udelený štatút kandidátskej krajiny.

Šéfka Európskej komisie v septembri uviedla, že Kyjev urobil veľký pokrok vo svojej snahe o členstvo v EÚ.

Rozširovanie EÚ bude kľúčovou témou summitu EÚ 14. a 15. decembra v Bruseli. Európska komisia dovtedy predloží správy o žiadostiach Ukrajiny a Moldavska.