< sekcia Zahraničie

Leyenová vyzvala lídrov EÚ, aby prijali plán obnovy po koronakríze

Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová reční počas plenárneho zasadnutia v Európskom parlamente v Bruseli 17. júna 2020. Foto: TASR/AP

"Toto je šanca, ktorú si Európa nemôže dovoliť nechať ujsť," odkázala šéfka exekutívy EÚ.

Brusel 19. júna (TASR) - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok na úvod zasadnutia Európskej rady vyzvala najvyšších predstaviteľov členských krajín EÚ, aby sa zomkli a čo najrýchlejšie sa dohodli na prijatí plánu hospodárskej obnovy, ktorý eurokomisia navrhla v snahe zmierniť dôsledky koronakrízy.

Summit lídrov EÚ má opäť podobu videokonferencie, pričom debaty lídrov sú zamerané na hľadanie kompromisov týkajúcich sa výšky a podoby budúceho sedemročného rozpočtu EÚ, ako aj objemu a podoby nového nástroja pre obnovu a odolnosť Európy v navrhovanej výške 750 miliárd eur.

Predsedníčka Európskej komisie, ktorá býva tradičným hosťom na začiatku debát lídrov na summite, vo svojom videoodkaze pre médiá upozornila, že šéfom štátov a vlád pripomenula, že návrh eurokomisie vo výške 750 miliárd eur je ambiciózny a zároveň vyvážený.

"Toto je šanca, ktorú si Európa nemôže dovoliť nechať ujsť," odkázala šéfka exekutívy EÚ.

S jej názorom súhlasí aj predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý riadi debaty premiérov a prezidentov a od ktorého sa očakáva, že po piatkovom summite predstaví nový negociačný balík pre finálne rokovania lídrov s cieľom dosiahnuť dohodu o podobe dlhodobého rozpočtu a plánu obnovy v priebehu júla.

"Máme spoločnú zodpovednosť za doručenie výsledkov. Je čas sa do toho zapojiť," uviedol Michel na svojom účte na Twitteri.

Von der Leyenovej úlohou bolo predstaviť lídrom 27-člennej Únie súčasný stav rokovaní medzi Európskou úniou a Britániou, ktoré sú zamerané na dosiahnutie nových partnerských vzťahov medzi oboma stranami od 1. januára 2021.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)