Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Zahraničie

Vučič označil rozhovory s Lajčákom za otvorené; dohodu s Kosovom odmie

Osobitný predstaviteľ EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslav Lajčák (vľavo) a srbský prezident Aleksandar Vučič (vpravo) sa vítajú počas stretnutia v Belehrade v pondelok 6. februára 2023. Foto: TASR/Tanjug-Miloš Milivojevič

Lajčák sa pondelok v Prištine stretol aj s kosovským premiérom Albinom Kurtim. Ten uviedol, že Kosovo súhlasí s navrhovaným plánom Európskej únie o normalizácii vzťahov so Srbskom.

Záhreb 7. februára (TASR) - Srbský prezident Aleksandar Vučič vyhlásil, že rozhovory s osobitným predstaviteľom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslavom Lajčákom boli "otvorené a priateľské". Pred samotným stretnutím odmietol možnosť "vzájomného uznania" Srbska a Kosova. TASR správu prevzala v utorok z agentúry HINA.

"Rozhovory s Miroslavom Lajčákom boli otvorené a priateľské. Keď hovorím otvorené, myslím to vážne. Všetko ste pochopili," napísal Vučič v pondelok večer na sociálnej sieti. Viac podrobností zo stretnutia s Lajčákom neuviedol. Ani po ich schôdzke nevydali žiadne oficiálne vyhlásenie.

Lajčák sa pondelok v Prištine stretol aj s kosovským premiérom Albinom Kurtim. Ten uviedol, že Kosovo súhlasí s navrhovaným plánom Európskej únie o normalizácii vzťahov so Srbskom a považuje ho za dobrý základ pre ďalšiu diskusiu.

Vučič pred stretnutím s Lajčákom zverejnil videozáznam, v ktorom uviedol, že "bude pokračovať v obrane Srbska" a odmietol dohodu o normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou na základe "vzájomného uznania".

Washington a Brusel sa snažia povzbudiť obe strany, aby prijali návrh dohody. Predpokladá rešpektovanie územnej celistvosti, nedotknuteľnosť hraníc, uznanie štátnych symbolov a vytvorenie samosprávneho Združenia srbských obcí (ZSO) s majoritným srbským obyvateľstvom v Kosove.

Srbsko neuznáva nezávislosť, ktorú Kosovo vyhlásilo v roku 2008, a zhruba 50.000 Srbov žijúcich na severe tejto bývalej srbskej provincie považuje za svoje hlavné mesto Belehrad, nie Prištinu.