Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. máj 2023Meniny má Ferdinand
< sekcia Zahraničie

Na staniciach v Nigérii došlo k výbuchu, hlásia 30 mŕtvych

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

K výbuchom došlo v meste Gombe, metropole rovnomenného štátu Gombe.

Kano 23. júla (TASR) - Najmenej 30 ľudí zahynulo v stredu večer pri výbuchoch na dvoch autobusových staniciach na severovýchode Nigérie. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Červeného kríža a nigérijskú agentúru NAN.

K výbuchom došlo v meste Gombe, metropole rovnomenného štátu Gombe. Ide zatiaľ o posledné zo série útokov v tejto západoafrickej krajine, ktoré si len tento mesiac vyžiadali viac ako 430 obetí na životoch.

"Výbuchy bomby si vyžiadali nie menej ako 30 životov, zatiaľ čo ďalších 105 ľudí utrpelo zranenia a previezli ich do fakultnej nemocnice v Gombe na ďalšie ošetrenie," uviedol príslušník Červeného kríža Abubakar Yakubu.

Svedkovia udalostí sa domnievajú, že počet obetí ešte výrazne stúpne. K incidentu sa doposiaľ nepriznala žiadna teroristická skupina; podozrivým je však Boko Haram, ktorý má už na svedomí množstvo podobných útokov.

Militanti z organizácie Boko Haram bojujú už od roku 2009 za vytvorenie prísne islamského štátu na severe Nigérie. V mene toho pripravili o život už vyše 14.000 ľudí a ďalšie stovky, vrátane dievčat a žien, uniesli.

Boko Haram začiatkom roka na severovýchode Nigérie kontroloval územie s rozlohou ako Belgicko. Vládnym silám sa však túto skupinu z niektorých oblastí podarilo vytlačiť, a to aj za podpory jednotiek z Čadu, Nigeru a Kamerunu.