\r\n
\r\n
\r\n
\r\n\n"],"articleBody":"Litvínov 13. augusta (TASR) - Hasičom sa dnes popoludní podarilo dostať pod kontrolu požiar v areáli chemického závodu Unipetrol v Záluží pri Litvínove, kde ráno po výbuchu vzbĺkol propylén v jednom zo zásobníkov, informoval Český rozhlas. Keďže sa požiar nedarilo uhasiť a hrozila ďalšia explózia, polícia evakuovala areál chemičky i jeho okolie, celkovo vyše 1000 ľudí.\r\n\r\nPodľa webovej stránky Českého rozhlasu na mieste zasahuje 40 jednotiek profesionálnych aj dobrovoľných hasičov z celého Ústeckého kraja. Propylén nechávajú pod kontrolou dohorieť.\r\n\r\nHovorca Unipetrolu Mikuláš Duda povedal, že \"došlo k mimoriadnej situácii na etylénovej jednotke, ktorú sprevádzal následný požiar\". Litvínovská radnica podľa servera iDNES.cz uviedla, že došlo k výpadku chladiaceho okruhu propylénu a následne k výbuchu v zariadení.\r\n\r\n\"Situácia je pod kontrolou, hasiči pracujú na ochladzovaní, aby nedošlo k rozšíreniu požiaru na iné miesta zariadenia,\" citoval Český rozhlas Lukáša Marvana z krajského zboru hasičov.\r\n\r\nNa mieste zasahovala aj ústecká zdravotná záchranná služba. Jej hovorca Petr Bureš povedal, že museli ošetriť štyroch hasičov po celkovom kolapse a tiež vodiča kamiónu, ktorý utrpel zranenie ucha, zrejme v dôsledku tlakovej vlny vyvolanej výbuchom. \r\n\r\nMestá Litvínov a Most zvolali na dnešok zasadnutie svojich bezpečnostných rád. Podľa mosteckého primátora neunikli do ovzdušia žiadne jedovaté látky, iba sadze.\r\n\r\nV dôsledku explózie a následného požiaru bola opakovane zastavená električková doprava medzi Mostom a Litvínovom. Aktuálne platí, že popri električkovej je pozastavená aj doprava na ceste I/27 z Litvínova do Mostu a tiež vlaková doprava.\r\n\r\nJedovaté exhaláty neunikli, preto by najbližšie obytné zástavby, ako sú Litvínov či Horní Jiřetín, nemali byť ohrozené. Avšak úrady odporúčajú v miestach zasiahnutých dymom obmedziť vetranie, uzavrieť okná a nevychádzať von, napísal server iDNES.cz.\r\n\r\nJeden z prvních snímků požáru v Litvínově... via @jpaci10 #Litvínov @Radiozurnal1 pic.twitter.com/kXDNPdGcWt— Petr Pospíšil (@pospisilpepe) August 13, 2015\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n","httpStatus":200}},"selectedPage":"https://www.teraz.sk/api_rest.php?module=RestApi&method=article&articleId=150518§ion=zahranicie&kind=clanok","wagonByUrl":{},"requirements":{"ids":[],"entities":{}},"wagonsConfig":[],"wagonHeight":{"ids":[],"entities":{}}}
< sekcia Zahraničie

VIDEO: Požiar v chemickej továrni v Čechách dostali pod kontrolu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Podľa webovej stránky Českého rozhlasu na mieste zasahuje 40 jednotiek profesionálnych aj dobrovoľných hasičov z celého Ústeckého kraja.

Litvínov 13. augusta (TASR) - Hasičom sa dnes popoludní podarilo dostať pod kontrolu požiar v areáli chemického závodu Unipetrol v Záluží pri Litvínove, kde ráno po výbuchu vzbĺkol propylén v jednom zo zásobníkov, informoval Český rozhlas. Keďže sa požiar nedarilo uhasiť a hrozila ďalšia explózia, polícia evakuovala areál chemičky i jeho okolie, celkovo vyše 1000 ľudí.

Podľa webovej stránky Českého rozhlasu na mieste zasahuje 40 jednotiek profesionálnych aj dobrovoľných hasičov z celého Ústeckého kraja. Propylén nechávajú pod kontrolou dohorieť.

Hovorca Unipetrolu Mikuláš Duda povedal, že "došlo k mimoriadnej situácii na etylénovej jednotke, ktorú sprevádzal následný požiar". Litvínovská radnica podľa servera iDNES.cz uviedla, že došlo k výpadku chladiaceho okruhu propylénu a následne k výbuchu v zariadení.

"Situácia je pod kontrolou, hasiči pracujú na ochladzovaní, aby nedošlo k rozšíreniu požiaru na iné miesta zariadenia," citoval Český rozhlas Lukáša Marvana z krajského zboru hasičov.

Na mieste zasahovala aj ústecká zdravotná záchranná služba. Jej hovorca Petr Bureš povedal, že museli ošetriť štyroch hasičov po celkovom kolapse a tiež vodiča kamiónu, ktorý utrpel zranenie ucha, zrejme v dôsledku tlakovej vlny vyvolanej výbuchom.

Mestá Litvínov a Most zvolali na dnešok zasadnutie svojich bezpečnostných rád. Podľa mosteckého primátora neunikli do ovzdušia žiadne jedovaté látky, iba sadze.

V dôsledku explózie a následného požiaru bola opakovane zastavená električková doprava medzi Mostom a Litvínovom. Aktuálne platí, že popri električkovej je pozastavená aj doprava na ceste I/27 z Litvínova do Mostu a tiež vlaková doprava.

Jedovaté exhaláty neunikli, preto by najbližšie obytné zástavby, ako sú Litvínov či Horní Jiřetín, nemali byť ohrozené. Avšak úrady odporúčajú v miestach zasiahnutých dymom obmedziť vetranie, uzavrieť okná a nevychádzať von, napísal server iDNES.cz.