Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Zahraničie

Výbuch v sklade v Náhornom Karabachu si vyžiadal 170 obetí

Na archívnej snímke dym stúpajúci po výbuchu skladu s palivom neďaleko Stepanakertu v Náhornom Karabachu. Foto: TASR/AP

Náhorný Karabach je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale obývajú ho predovšetkým Arméni.

Jerevan 29. septembra (TASR) - Počet obetí pondelkového výbuchu v sklade pohonných látok v azerbajdžanskom odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach vzrástol na 170. O novej bilancii informovali v piatok tamojšie úrady citované agentúrou AFP.

V úradnom vyhlásení zverejnenom na sociálnych sieťach sa píše, že na mieste nešťastia sa k dnešnému dňu našli pozostatky 170 osôb, ktoré boli odovzdané úradu súdneho lekárstva.

K explózii došlo v pondelok neďaleko karabašského hlavného mesta Stepanakert a v čase, keď tisíce etnických Arménov v dôsledku vojenskej operácie azerbajdžanskej armády utekali zo svojich domovov v Karabachu.

Náhorný Karabach je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale obývajú ho predovšetkým Arméni. Táto oblasť je roky predmetom sporov medzi Arménskom a Azerbajdžanom, ktoré oň v uplynulých desaťročiach viedli už dve vojny. Azerbajdžan tam minulý týždeň podnikol bleskovú vojenskú operáciu, ktorou de facto získal kontrolu nad sporným karabašským územím.

Arménska vláda piatok oznámila, že po týchto udalostiach sa z Karabachu do Arménska uchýlilo už vyše 85.000 karabašských Arménov. V čase pred poslednou eskaláciou v Karabachu žilo asi 120.000 etnických Arménov.

Karabašské úrady vo štvrtok oznámili, že 1. januára 2024 Republika Náhorný Karabach (Republika Arcach) prestane existovať ako štátny útvar.