Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. jún 2026Meniny má Alfréd
< sekcia Zahraničie

Koalícia vo Východnom Timore je pripravená vytvoriť vládu

Xanana Gusmo, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Indonézia v roku 1999 povolila referendum o nezávislosti Východného Timoru, čo v tejto bývalej portugalskej kolónii vyústilo do násilia.

Dili 10. marca (TASR) - Šesťstranná koalícia vo Východnom Timore je pripravená vytvoriť vládu pod vedením bývalého bojovníka za nezávislosť Xananu Gusmaa. Koalícia to oznámila v liste zaslanom prezidentovi Franciscovi Guterresovi, oznámil v utorok koaličný hovorca, ktorého cituje tlačová agentúra Reuters.

Gusmao (73), prvý východotimorský prezident a bývalý premiér, vo februári vyhlásil, že vytvoril novú koalíciu, ktorá má v 65-člennom parlamente 34 kresiel, a bude sa usilovať o vytvorenie nového vládneho kabinetu.

Východný Timor zápasí s politickou nestabilitou od pádu koalície podporujúcej premiéra Josého Vasconcelosa. Premiér odstúpil vo februári po tom, ako opakovane nedokázal presadiť rozpočet na rok 2020, keď mu najväčšia strana v jeho koalícii - Národný kongres pre obnovu Timoru (CNRT) Xananu Gusmaa - stiahla svoju podporu.

Politické napätie v krajine pretrváva odvtedy, ako Guterres, ktorý je z opozičnej strany FRETILIN (Revolučný front za nezávislosť Východného Timoru), vzhľadom na obvinenia z korupcie odmietol niekoľkých ministrov navrhnutých Gusmaom.

Hovorca koalície uviedol, že rozhodnutie dosadiť za premiéra Gusmaa, ktorý tento post zastával v rokoch 2007 - 2015, je na Guterresovi.

Gusmao stál na čele úsilia o ukončenie indonézskej nadvlády, keď Jakarta v roku 1976 anektovala východotimorské územie, a počas vlády bývalého indonézskeho prezidenta Suharta bol väznený.

Indonézia v roku 1999 povolila referendum o nezávislosti Východného Timoru, čo v tejto bývalej portugalskej kolónii vyústilo do násilia. Východný Timor sa stal suverénnym štátom v roku 2002. Krajinu v uplynulých rokoch sužuje politická nestálosť, čo sťažuje kroky na odstránenie chudoby a korupcie, ako aj rozvoj energetických zdrojov.