Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia Zahraničie

Výrobca vakcíny Sputnik V završuje prípravu dokumentov pre EMA

Na archívnej snímke lekár si pripravuje vakcínu Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 počas očkovania v Caracase. Foto: TASR/AP

Ruskú vakcínu Sputnik V, vyvinutú Gamalejovým vedeckovýskumným inštitútom, schválili v 70 krajinách sveta.

Moskva 21. októbra (TASR) - Výrobca ruskej vakcíny Sputnik V završuje prípravu dokumentov na dokončenie schvaľovacieho procesu v Európskej únii, ktoré si od neho dodatočne vyžiadala Európska agentúra pre lieky (EMA). Vo štvrtok o tom informoval poradca ruského ministra zdravotníctva Alexej Kuznecov, ktorého cituje agentúra RIA Novosti.

"V súčasnosti pracovné tímy dokončujú prípravu dodatočne vyžiadaných dokumentov nevyhnutných na dokončenie procesu certifikovania vakcíny Európskou agentúrou pre lieky," uviedol Kuznecov.

Ruské ministerstvo zdravotníctva prišlo s touto informáciou len niekoľko hodín po tom, ako agentúra Reuters s odvolaním sa nemenovaný zdroj informovala o tom, že EMA sa rozhodne, či povolí používanie ruskej proticovidovej vakcíny Sputnik V, najskôr v prvom kvartáli roku 2022. Dôvodom majú byť práve nedodané dokumenty od vývojárov vakcíny.

Ruskú vakcínu Sputnik V, vyvinutú Gamalejovým vedeckovýskumným inštitútom, schválili v 70 krajinách sveta, ktoré celkovo obývajú približne štyri miliardy ľudí. Túto očkovaciu látku vyrába viac ako 20 výrobných závodov v 14 krajinách sveta, uvádza spravodajský portál Lenta.ru.

Podľa Gamalejovho vedecko-výskumného inštitútu dosahuje vakcína v Rusku účinnosť na úrovni 97,6 percenta proti pôvodnému koronavírusovému variantu a proti variantu delta zase účinnosť na úrovni 83,1 percenta.