Quantcast
< sekcia Zahraničie

Vyšetrovanie: Bombové útoky na Srí Lanke boli odplatou za Christchurch

Príbuzní stoja pri rakve s pozostatkami 12-ročného dievčaťa Snehy Savindiovej, ktorá zahynula počas nedeľných samovražedných útokov v meste Negombo na Srí Lanke 22. apríla 2019. Foto: TASR/AP

Pätnásteho marca zaútočil 28-ročný Austrálčan a samozvaný biely rasista Brenton Tarrant automatickými zbraňami v mešite Al Noor v centre Christchurchu a vzdialenejšej mešite Linwood.

Kolombo 23. apríla (TASR) - Z doterajšieho vyšetrovania samovražedných bombových útokov, ktoré si na Srí Lanke vyžiadali viac než 300 ľudských životov, vyplýva, že boli "odplatou za Christchurch". Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na štátneho tajomníka srílanského ministerstva obrany Ruvana Vidževardeneho.

"Predbežné vyšetrovanie ukázalo, že to, čo sa stalo (v nedeľu) na Srí Lanke, bolo odplatou za útok voči moslimom v Christchurchi," uviedol Vidževardene v parlamente.

Pätnásteho marca zaútočil 28-ročný Austrálčan a samozvaný biely rasista Brenton Tarrant automatickými zbraňami v mešite Al Noor v centre Christchurchu a vzdialenejšej mešite Linwood. Muž zastrelil 50 ľudí a ďalšie desiatky zranil.

Na 310 sa zvýšil počet obetí na životoch, ktoré si vyžiadali nedeľné bombové útoky na Srí Lanke. Zranených je podľa polície približne 500 ľudí.

K výbuchom došlo v troch luxusných hoteloch (v meste Kolombo a blízkom okolí) a troch katolíckych kostoloch v metropole a v mestách Negombo a Battikalóa. Bomby explodovali aj na dvoch ďalších miestach v Kolombe. Okrem spomínaných útokov sa ďalší samovražedný útočník odpálil počas razie v dome, v ktorom sa nachádzali podozriví, pričom zahynuli traja policajti.

Polícia dosiaľ zadržala v súvislosti s útokmi 40 osôb a je medzi nimi aj jeden Sýrčan, uviedla agentúra Reuters.

Na Srí Lanke sa v utorok ráno začal troma minútami ticha za obete útokov deň štátneho smútku, ktorý ešte v pondelok vyhlásil prezident Maithrípála Siriséna. Srílanské vlajky sú v krajine spustené na pol žrde a v mnohých mestách visia aj čierne zástavy.

Hovorca srílanskej vlády ešte v pondelok informoval, že útoky spáchala miestna islamistická skupina známa pod názvom Národná Tawhíd džamáat (NTJ). Stanica BBC s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že útoky vykonala s pomocou medzinárodnej organizácie.

Útoky na Srí Lanke zasiahnu turizmus, krajina možno požiada MMF o ďalšiu pomoc


Po sérii výbuchov v kostoloch a hoteloch počas veľkonočných sviatkov čelí Srí Lanka kolapsu cestovného ruchu. To by pre ekonomiku závislú od príjmov z turizmu znamenalo tvrdý úder a je možné, že Srí Lanka požiada Medzinárodný menový fond (MMF) o ďalšiu podporu.

MMF len minulý mesiac súhlasil s predĺžením úverového programu schváleného v roku 2016 na tri roky o ďalší rok, teda do roku 2020. Teroristické útoky z 21. apríla, ktoré si vyžiadali viac ako 300 obetí, však s veľkou pravdepodobnosťou povedú k spomaleniu hospodárskeho rastu a príjmov do štátneho rozpočtu. Rozpočtové ciele, na ktorých sa vláda Srí Lanky dohodla s MMF, tak budú musieť byť prehodnotené.

Je tu aj možnosť, že krajina bude potrebovať ďalšie peniaze od MMF. "Ak sa tempo rastu výrazne spomalí a odhad rozpočtového deficitu bude potrebné prehodnotiť, vláda Srí Lanky a zástupcovia MMF si budú musieť opätovne sadnúť," povedal Alex Holmes, ekonóm Capital Economics pre Áziu.

Cestovný ruch patrí ku kľúčovým zdrojom devíz pre ostrovnú krajinu. V roku 2018 sa na hrubom domácom produkte (HDP) podieľal takmer 5 %. V súčasnosti je síce tretím najväčším zdrojom devíz, ale najrýchlejšie rastúcim.

Pokles príjmov v tomto sektore povedie k oslabeniu rupie, čo centrálnu banku, ktorá v dôsledku nízkeho objemu devíz nemá veľa možnosti na intervencie, pravdepodobne donúti zvýšiť úrokové sadzby. V januári totiž časť rezerv použila Srí Lanka na splatenie dlhu vo výške 1 miliardy USD (888,89 milióna eur). Ak by banka sadzby zvýšila, povedie to k obmedzeniu úverov zo strany bánk, tým aj výdavkov obyvateľstva a investičných plánov firiem.

(1 EUR = 1,1250 USD)