Quantcast
< sekcia Zahraničie

Výsledky klimatického summitu OSN čelia kritike

Ilustračné foto.Foto: TASR/AP

Nespokojnosť vo svojich vyjadreniach predniesli viaceré neziskové organizácie a politici.

Madrid 15. decembra (TASR) - Výsledky klimatickej konferencie OSN (COP25), ktorá sa v nedeľu po dvoch týždňoch skončila v Madride, kritizovali zástupcovia viacerých environmentálnych a neziskových organizácií, ako aj politici. Ich vyjadrenia priniesla agentúra DPA.

Výkonný riaditeľ environmentálneho hnutia Greenpeace Martin Kaiser summit označil za "útok na srdce parížskej klimatickej dohody". Podľa jeho slov zradila ľudí, ktorí na celom svete dlhodobo trpia následkami klimatickej krízy a volajú po rýchlom pokroku v otázke ochrany klímy.

Nespokojnosť vyjadrila aj nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová: "Boli to ťažké rokovania. Ich výsledky však žiaľ nezodpovedajú naliehavosti pokroku, ktorý je potrebný dosiahnuť pri ochrane klímy."

Nemecká aktivistka z hnutia Piatky za budúcnosť Luisa Neubauerová odsúdila vlády jednotlivých krajín za to, že sa nedržia svojich sľubov a vlastné ambície nedokážu prispôsobiť krízovej realite. Klimatický summit podľa jej slov po tom, čo sa tento rok na celom svete uskutočnilo veľké množstvo klimatických protestov, nepriniesol žiaden pokrok.

Nemecká humanitárna organizácia Brot für die Welt (Chlieb pre celý svet) označila za "mimoriadne nezodpovedné, egoistické a krátkozraké", že priemyselne rozvinuté bohaté štáty odmietajú najchudobnejším krajinám na svete poskytnúť prostriedky na boj proti dôsledkom klimatickej zmeny.

"Uprostred smrtiaceho sucha, záplav a lesných požiarov... využili bohaté krajiny (na čele so Spojenými štátmi), ktoré sú najviac zodpovedné za stav klimatickej núdze, rokovania na veslovanie vzad a blokovanie pokrokov," uviedla vo svojom stanovisku charitatívna organizácia Action Aid.

Summit sa skončil podľa hnutia Extinction Rebellion "minimálnym kompromisom". "Ak nám vlády nechcú zabezpečiť základné podmienky pre život, zoberieme to do rúk my," napísali aktivisti na Twitteri.

Výsledky summitu sú podľa Laurence Tubianovej z Európskej nadácie pre klímu (ECF), ktorú citovala agentúra Reuters, ďaleko od toho, čo nám hovorí veda, že je potrebné spraviť. "Hlavní hráči nenaplnili v Madride očakávania, ale vďaka malým ostrovným štátom, európskym, africkým a latinskoamerickým krajinám sme dosiahli najlepší možný výsledok, a to proti vôli veľkých znečisťovateľov (životného prostredia)," povedala.

Zástupcovia EÚ sa naopak usilovali podporiť dosiahnuté výsledky summitu. "Ľudia vyzývajú k činom a prijatiu opatrení. Tento týždeň EÚ na ich požiadavky zareagovala a posilnila svoje ambície. Budúci rok budeme naďalej s našimi partnermi spolupracovať na zvyšovaní celosvetových ambícií a zaistení toho, že sa všetci postavíme čelom k naliehavej výzve týkajúcej sa klimatickej zmeny," zaznelo v pléne stanovisko Európskej komisie a fínskeho predsedníctva Rady EÚ.

Británia, ktorý bude v roku 2020 v Glasgowe hostiť ďalší klimatický summit, vyjadrila presvedčenie, že spraví všetko pre to, aby bol úspešný.