< sekcia Zahraničie

Pitva ukázala, že Floyd bol v apríli pozitívne testovaný na COVID-19

Rodinní príslušníci Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel minulý týždeň v USA po zásahu polície, rečnia počas zhromaždenia v Houstone v utorok 2. júna 2020. Foto: TASR/AP

Dvadsaťstranová správa policajného lekára okresu Hennepin bola zverejnená so súhlasom rodiny zosnulého.

Minneapolis 4. júna (TASR) - Úplné výsledky pitvy Afroameričana Georega Floyda, ktorý zomrel na zadusenie pri policajnom zásahu v americkom Minneapolise, v stredu zverejnili a najavo vyšli niektoré podrobnosti o mužovom zdravotnom stave. Ukázalo sa, že Floyd bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom. Informácie priniesla vo štvrtok tlačová agentúra AP.

Dvadsaťstranová správa policajného lekára okresu Hennepin bola zverejnená so súhlasom rodiny zosnulého. Úrad koronera zverejnil kratší súhrn záverov z pitvy už v pondelok 1. júna, kde sa uvádzalo, že Floyd dostal pri zadržiavaní na zemi srdcový záchvat. Hlavný koroner Andrew Baker klasifikoval jeho smrť z 25. mája ako vraždu.

Medzi podrobnosťami Bakerovej úplnej správy sa uvádzalo, že Floyd bol 3. apríla pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, ale bol bezpríznakový. V správe sa tiež písalo, že Floydove pľúca vyzerali zdravé, ale mal zúžené srdcové tepny.

V správe z pondelka bola okrem iného spomenutá intoxikácia fentanylom a nedávne užitie metamfetamínu (pervitínu), ale neboli uvedené ako "príčina smrti". V poznámkach pod čiarou v úplnej správe koronera bolo napísané, že medzi prejavmi toxicity fentanylom môže byť aj "ťažký útlm dýchania" a záchvat.

Vzniesli obvinenia voči štyrom policajtom, ktorí zatýkali Floyda



Prokuratúra v americkom štáte Minnesota sprísnila v stredu obvinenia vznesené voči policajtovi z Minneapolisu, ktorý pri 25. mája zatýkaní kľačal niekoľko minút na krku Afroameričana Georgea Floyda. Policajta teraz obžalovala z vraždy druhého stupňa.

Zároveň vzniesla obvinenia aj voči trom ďalším policajtom, ktorí boli pri zásahu taktiež prítomní. Súčasne boli na nich vydané i zatykače.

Policajta Dereka Chauvina, ktorý Floyodovi kľačal na krku, prepustili 26. mája zo služby. Najskôr ho obvinili len z vraždy tretieho stupňa.


Protestujúci kľačia počas demonštrácie proti nedávnej smrti Afroameričana Gergea Floyda 3. júna 2020 na Parlamentnom námestí v Londýne.
Foto: TASR/AP


Troch ďalších policajtov, s ktorými Flyoda zatýkal, taktiež prepustili zo služby, avšak obvinenia voči nim vzniesli až v stredu, informovala agentúra AP.

Denník The Star Tribune informoval, že minnesotský generálny prokurátor Keith Ellison obžaluje Thomas Lane, J. Kueng, Tou Thao, z napomáhaniu a navádzaniu k vražde. Vo svojej správe sa odvolával na vyjadrenia viacerých nemenovaných zdrojov z prostredia polície oboznámených s prípadom a tiež na obhajcu jedného z policajtov.

Afroameričan George Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden z nich mu niekoľko minút kľačal na krku. Pri zatýkaní sa opakovane sťažoval, že nemôže dýchať. Sanitka následne odviezla bezvládne telo 46-ročného Floyda do nemocnice, kde ho vyhlásili za mŕtveho. Neprimeraný zásah, ktorý okolostojaci nakrútili na video, vyvolal po celých USA protesty, ktoré vyústili do násilností.

Protesty v New Yorku a Washingtone boli pokojné, polícia však zatýkala



V New Yorku v stredu pokračovali pokojné protesty proti usmrteniu Afroameričana Georgea Floyda pri policajnom zásahu. Skorý zákaz vychádzania, lejak a dobre premyslená policajná taktika zrejme zabránili ničeniu z predchádzajúcich nocí. Vo štvrtok nadránom o tom informovala tlačová agentúra AP.

Niektorí kritici uviedli, že pokoj nastal za vysokú cenu, lebo mesto bolo nútené zastaviť sa už o 20.00 h miestneho času - mosty sa pre dopravu zatvorili a polícia zatkla desiatky disciplinovaných ľudí za porušenie zákazu vychádzania.

Približne hodinu po termíne, keď mali ľudia opustiť ulice, sa začali policajti posúvať smerom k davom demonštrantov v newyorských štvrtiach Manhattan a Brooklyn. Občas ľudí postriekali paprikovým sprejom alebo použili obušky proti demonštrantom, ktorí sa nepohybovali dostatočne rýchlo.

Šéf newyorskej polície Terence Monahan oznámil, že zatkli okolo 60 ľudí v blízkosti Central Parku - patrili do veľkej skupiny protestujúcich, ktorí pochodovali z miesta neďaleko rezidencie starostu.

Mestský verejný obhajca Jumaane Williams, ktorý sa zúčastnil na zhromaždení v centre Brooklynu, vyjadril hnev nad tým, že boli rozohnané pokojné demonštrácie. "Nemôžem uveriť, čo som práve videl a zažil," napísal na Twitteri. Použitie sily proti nenásilným protestujúcim označil za "odporné".

S prichádzajúcim večerom bolo hlásených iba niekoľko prípadov úmyselného poškodzovania majetku a násilia, k akým dochádzalo v predchádzajúcich dňoch počas demonštrácií - vtedy protestujúci podpaľovali policajné vozidlá a hádzali do policajtov rôzne predmety. Nevyčíňali ani bandy výtržníkov, ktorí na svojom pochode ulicami predtým porozbíjali mnoho obchodov a vykradli tovar.

Protesty v americkom hlavnom meste Washington boli pokojné - okolo Bieleho domu totiž stála na stráži Národná garda a policajti, prieskumné lietadlá sledovali demonštrantov zo vzduchu.

Demonštranti sa rozdelili na dve skupiny: jedna zostala pri Bielom dome a druhá pochodovala ku Kapitolu. Protestujúci niesli pútače a skandovali, ale neboli žiadne náznaky, že by mohlo dôjsť k zrážkam s policajnými silami.

V San Franciscu policajti smrteľne postrelili muža, 22-ročného Seana Monterrosu, podozrivého z vlámania do lekárne. Policajti si totiž kladivo pripevnené k pásu mladíka pomýlili so strelnou zbraňou, informovala v stredu polícia. Prípad sa stal ešte v utorok nadránom.