Quantcast
< sekcia Zahraničie

Washington oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine

Na snímke sprava americký minister obrany Lloyd Austin a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken poskytujú rozhovorom novinárom po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským 25. apríla 2022 v Poľsku neďaleko ukrajinských hraníc. Foto: TASR/AP

Americkí ministri oznámili, že na vojenskú podporu Ukrajiny a 15 ďalších spojeneckých krajín Washington vyčlení 713 miliónov dolárov, pričom 322 z nich priamo pre Kyjev.

Kyjev/Washington 25. apríla (TASR) - Spojené štáty poskytnú Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci. Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému to na nedeľňajšom stretnutí v Kyjeve povedali americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a minister obrany USA Lloyd Austin. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Blinken tiež avizoval, že na Ukrajinu sa v priebehu tohto týždňa začnú vracať americkí diplomati, píše agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj oboznámený so situáciou. Americký prezident Joe Biden zároveň čoskoro nominuje svojho veľvyslanca na Ukrajine. Budova americkej ambasády v Kyjeve však zatiaľ zostane zatvorená.

Americkí ministri oznámili, že na vojenskú podporu Ukrajiny a 15 ďalších spojeneckých krajín Washington vyčlení 713 miliónov dolárov, pričom 322 z nich priamo pre Kyjev. Zvyšok financií bude rozdelený medzi členské štáty NATO a iné krajiny, ktoré Ukrajine poskytli vojenskú pomoc, vysvetľuje AP.

Zelenskyj predtým v nedeľu avizoval, že od americkej delegácie na čele s Austinom a Blinkenom očakáva výsledky v oblasti dodávok zbraní i bezpečnostných záruk. "Nemôžete k nám dnes prísť s prázdnymi rukami... očakávame špecifické veci a špecifické zbrane," povedal.