Quantcast
< sekcia Zahraničie

Webová stránka fínskeho parlamentu je po hackerskom útoku už dostupná

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Webová stránka fínskeho parlamentu je po utorkovom kybernetickom útoku znovu dostupná. V stredu to uviedli predstavitelia fínskeho parlamentu na sociálnej sieti Twitter.

Helsinki 10. augusta (TASR) - Webová stránka fínskeho parlamentu je po utorkovom kybernetickom útoku znovu dostupná. V stredu to uviedli predstavitelia fínskeho parlamentu na sociálnej sieti Twitter. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

Situácia sa vrátila do normálu v noci na stredu po tom, ako kybernetický útok na niekoľko hodín paralyzoval parlamentnú webstránku, napísali predstavitelia na Twitteri.

Prístup na web v stredu ráno komplikovalo dlhé načítavanie, všimla si DPA. Predstavitelia parlamentu dodali, že hackeri využili typ útoku nazývaný Denial-of-service (DoS). Ten spôsobuje, že zasiahnutý server je v dôsledku umelo zvýšeného dopytu prístupný len obmedzene alebo vôbec.

Fínske médiá tvrdia, že za týmto hackerským útokom stojí Rusko. Skupina ruských hackerov s názvom NoName057(16) na sociálnej sieti Telegram napísala, že sa rozhodla uskutočniť "priateľskú návštevu" susedného Fínska, ktoré "veľmi túži" po vstupe do NATO, uviedla verejnoprávna televízia Yle.

Fínsko v máji oficiálne požiadalo o vstup do Severoatlantickej aliancie, čím sa po desaťročiach odchýlilo od svojej politiky neutrality. Urobilo tak z dôvodu obáv, ktoré v nich vyvolala ruská invázia na Ukrajinu.