Quantcast
< sekcia Zahraničie

Webstránka fínskeho parlamentu sa stala terčom kybernetického útoku

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Parlament vo svojom vyhlásení informoval, že sa podnikajú kroky na obmedzenie útoku.

Helsinki 9. augusta (TASR) - Webová stránka fínskeho parlamentu sa v utorok stala terčom počítačového útoku, informovala agentúra AFP.

Počítačový útok sa začal okolo 14.30 h miestneho času, pričom spomalil alebo úplne znemožnil prístup na internetovú stránku zákonodarného zboru v Helsinkách.

Ani po niekoľkých hodinách nebolo oficiálne oznámené, kto by mohol byť za týmto útokom. Parlament vo svojom vyhlásení informoval, že sa podnikajú kroky na obmedzenie útoku.

AFP pripomenula, že koncom júla sa terčom podobného útoku stala fínska tlačová agentúra STT. Útok na niekoľko dní obmedzil distribúciu jej agentúrnych správ a fotografií.

V apríli boli podobným kybernetickým útokom vystavené aj webové stránky fínskeho ministerstva obrany a vlády. Ich problémy sa však rýchlo vyriešili.

Fínska bezpečnostná a spravodajská služba (SUPO) v máji varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v aliancii NATO a že pre to "možno očakávať rôzne pokusy" skomplikovať ho. Riaditeľ SUPO Antti Pelttari v tom čase vyslovil predpoklad, že Fínsko bude vystavené "rastúcemu počtu" kybernetických útokov.