Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. apríl 2024Meniny má Rudolf
< sekcia Zahraničie

Rowe: Vyše 95 percent Sudáncov si nemôže dovoliť ani jedno jedlo denne

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Humanitárne organizácie už niekoľko mesiacov upozorňujú, že v dôsledku sťaženého prístupu humanitárnej pomoci a nedostatku finančných prostriedkov hrozí v Sudáne hladomor.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Brusel 22. februára (TASR) - Vyše 95 percent Sudáncov si nemôže dovoliť ani jedno jedlo denne a v krajine hrozí humanitárna katastrofa, vyhlásil v stredu šéf sudánskej pobočky Svetového potravinového programu OSN (WFP) Eddie Rowe. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

"Menej než päť percent Sudáncov si v tejto chvíli môže dovoliť jedno poriadne jedlo každý deň... Smrtiaci koktail pokračujúcich konfliktov, neúrody a nekontrovateľného vysídľovania spôsobil, že miliónom ľudí hrozí, že sa ocitnú v humanitárnej katastrofe," uviedol Rowe.

Dodal, že už teraz žije "takmer päť miliónov Sudáncov na pokraji (humanitárnej) katastrofy", čo je podľa klasifikácie WFP druhý najhorší stupeň núdzovej situácie, a to po hladomore.

Vlani v apríli vypukla v Sudáne vojna medzi armádou vedenou generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenským zoskupením RSF, ktoré vedie Burhánov bývalý zástupca, generál Muhammad Hamdán Daklú. Vyžiadala si už tisíce životov, desaťtisíce zranených a takmer osem miliónov utečencov a vysídlencov, z ktorých zhruba polovicu tvoria deti.

Približne 25 miliónov ľudí, čo je viac než polovica celej populácie Sudánu, je zároveň v dôsledku vojny odkázaných na humanitárnu pomoc. OSN uvádza, že takmer 18 miliónov Sudáncov čelí akútnej potravinovej neistote.

Humanitárne organizácie už niekoľko mesiacov upozorňujú, že v dôsledku sťaženého prístupu humanitárnej pomoci a nedostatku finančných prostriedkov hrozí v Sudáne hladomor.

Regionálny riaditeľ WFP pre východnú Afriku Michael Dunford zároveň upozornil, že veľkým problémom je aj dostupnosť údajov, ktoré by potvrdili, či boli alebo neboli dosiahnuté hraničné hodnoty potrebné na vyhlásenie hladomoru. WFP sa podľa neho vie v Sudáne dostať len k desiatim percentám ľudí v núdzi.