< sekcia Zahraničie

WHO: Matky môžu dojčiť novorodencov, aj keď majú koronavírus

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vieme, že deti sú vystavené relatívne nízkemu riziku nákazy novým koronavírusom, avšak sú vystavené mnohým ďalším rizikám pri chorobách, ktorým možno dojčením predísť, dodal Ghebreyesus.

Ženeva 13. júna (TASR) - Mladé matky s ochorením COVID-19 by mali pokračovať v dojčení a nemali by byť oddelené od svojich detí, uviedla v piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), na ktorú sa odvolala agentúra AFP.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnej tlačovej konferencii povedal, že organizácia dôkladne preskúmala riziká, ktoré by mohli nastať, ak by ženy nakazené novým koronavírusom pri dojčení preniesli ochorenie na svoje deti.

"Vieme, že deti sú vystavené relatívne nízkemu riziku nákazy novým koronavírusom, avšak sú vystavené mnohým ďalším rizikám pri chorobách, ktorým možno dojčením predísť," dodal Ghebreyesus. "Na základe dostupných dôkazov prínosy dojčenia prevažujú nad akýmkoľvek potenciálnym rizikom prenosu ochorenia COVID-19."

Hlavný poradca WHO pre reprodukčné zdravie a výskum Anshu Banerjee cez tlačovú konferenciu uviedol, že sa v materskom mlieku nenašiel vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.