Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

WHO: Pandémia spôsobila zhoršenie starostlivosti o iných pacientov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prieskum ukázal, že až 31 percent krajín sveta muselo obmedziť alebo celkom prerušiť poskytovanie starostlivosti pacientom s akútnymi problémami krvného obehu.

Ženeva 1. júna (TASR) - Pandémia nového koronavírusu spôsobila, že zdravotná starostlivosť poskytovaná pacientom s inými ochoreniami než s COVID-19 sa na celom svete značne zhoršila. Vyplýva to z májového prieskumu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý sa uskutočnil v 155 krajinách, píše spravodajská stanica ORF.

"Krajiny musia nájsť inovatívne riešenia, aby aj počas boja proti (ochoreniu) COVID-19 zachovali dôležité zdravotné služby aj pre choroby, ktoré nie sú infekčné," povedal v pondelok šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Prieskum ukázal, že až 31 percent krajín sveta muselo obmedziť alebo celkom prerušiť poskytovanie starostlivosti pacientom s akútnymi problémami krvného obehu. Obmedzenia starostlivosti o pacientov s rakovinou uviedlo 42 percent krajín, zníženie kvality starostlivosti o pacientov s cukrovkou nastalo v 49 percentách štátov sveta.

Viac ako polovica krajín nedokázala zabezpečiť adekvátnu starostlivosť pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Rehabilitácie boli dočasne prerušené v 63 percentách krajín. Pandémia COVID-19 a s ňou spojené obmedzenia zasiahli aj preventívne programy, ako napríklad kontroly na diagnostiku rakoviny prsníka.

K zníženiu kvality v zdravotníctve došlo vo zvýšenej miere v krajinách s nízkymi príjmami

Vo väčšine prípadov boli termíny vyšetrení pacientov rušené preto, že personál nemocníc bol povolaný ošetrovať ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Ďalším dôvodom bolo aj to, že ľudia sa na vyšetrenie nemohli dostaviť v dôsledku obmedzení pohybu.

Na neinfekčné choroby zomrie podľa odhadov WHO každoročne 41 miliónov ľudí, čo je 71 percent všetkých úmrtí na celom svete.