< sekcia Zahraničie

WHO schválila na núdzové použitie prvú čínsku vakcínu proti covidu

Zdravotníčka pripravuje vakcíny proti ochoreniu Covid-19 na očkovanie, vľavo vakcína čínskej farmaceutickej spoločnosti Sinopharm, uprostred Sputnik V a Pfizer vo vakcinančnom centre nákupného centra v Belehrade 6. mája 2021, archívne foto. Foto: TASR/AP

V nasledujúcich týždňoch sa očakáva, že WHO schváli aj ďalšiu čínsku protikoronavírusovú vakcínu.

Ženeva 7. mája (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) schválila v piatok na núdzové použitie vakcínu proti koronavírusu od čínskej firmy Sinopharm. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že ide o vôbec prvú čínsku vakcínu, ktorej WHO dala zelenú.

Podľa generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa ide v poradí o šiestu vakcínu, ktorá získala validáciu WHO z hľadiska bezpečnosti, účinnosti a kvality.

Schválenie tejto očkovacej látky zo strany WHO umožní jej využitie v rámci medzinárodnej iniciatívy COVAX usilujúcej sa o väčšiu dostupnosť vakcín proti covidu, najmä pre chudobnejšie krajiny sveta.

V nasledujúcich týždňoch sa očakáva, že WHO schváli aj ďalšiu čínsku protikoronavírusovú vakcínu - od spoločnosti Sinovac.