Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. apríl 2024Meniny má Fedor
< sekcia Zahraničie

WHO víta prijatie ústavného práva žien na interrupciu vo Francúzsku

Ústavný článok, ktorý zaručuje právo na potrat, podpísaný predsedníčkou francúzskeho Národného zhromaždenia Yael Braun-Pivet, je odfotený v paláci Versailles v pondelok 4. marca 2024 vo Versailles vo Francúzsku západne od Paríža. Foto: TASR/AP

Francúzsko sa tak v pondelok stalo prvou krajinou na svete, ktoré ženám poskytne explicitnú ochranu v súvislosti s umelým ukončením tehotenstva.

Ženeva 5. marca (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) privítala v pondelok hlasovanie francúzskeho parlamentu v prospech návrhu zákona, ktorý do ústavy zakotví právo žien na interrupciu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Vítame rozhodnutie Francúzska zabezpečiť práva žien a zachrániť ich životy," napísal na platforme X riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Na spoločnom zasadnutí oboch komôr francúzskeho parlamentu - Národného zhromaždenia i Senátu - na zámku vo Versailles zahlasovalo v pondelok za predmetný návrh 780 zákonodarcov a 72 sa vyslovilo proti. S prehľadom tak prekonali potrebnú trojpätinovú nadpolovičnú väčšinu na jeho schválenie. Podľa médií ocenili zákonodarcovia výsledok hlasovania dlhým potleskom v stoji.

Eiffelova veža bola po prijatí takejto zmeny osvetlená, pričom vyobrazený bol na nej slogan "Moje telo, moja voľba".

Francúzsko sa tak v pondelok stalo prvou krajinou na svete, ktoré ženám poskytne explicitnú ochranu v súvislosti s umelým ukončením tehotenstva.