Quantcast
< sekcia Zahraničie

YouTube zavádza opatrenia na zastavenie šírenia dezinformácií

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Okrem toho k videám alebo diskusiám týkajúcim sa potratov začne YouTube pridávať aj informácie z Národnej lekárskej knižnice, aby používateľom poskytol hodnoverný kontext.

San Francisco 22. júla (TASR) - Internetová platforma YouTube vo štvrtok oznámila, že v rámci boja proti dezinformáciám o interrupciách začne odstraňovať videá obsahujúce nepravdivé alebo nebezpečné tvrdenia o tomto zákroku, informovala agentúra AFP.

YouTube podľa nej k tomu pristúpil takmer mesiac po tom, ako Najvyšší súd USA zrušil federálne právo na potrat, ako aj v čase, keď mnohé ženy na internete hľadajú spoľahlivé informácie o tehotenstve a prípadne aj o možnostiach jeho ukončenia.

"Od dnešného dňa a počas niekoľkých nasledujúcich týždňov budeme odstraňovať obsah, ktorý poskytuje návod na nebezpečné metódy (vykonávania) potratov alebo propaguje nepravdivé tvrdenia o nebezpečenstve potratov," uviedla hovorkyňa platformy YouTube.

Ako príklad obsahu, ktorý bude z platformy odstránený, YouTube uviedol návody na riskantné domáce interrupcie, ako aj nepravdivé tvrdenia o dôsledkoch interrupcií: ide napr. o dohady, že tento zákrok spôsobí rakovinu alebo neplodnosť.

Okrem toho k videám alebo diskusiám týkajúcim sa potratov začne YouTube pridávať aj informácie z Národnej lekárskej knižnice, aby používateľom poskytol hodnoverný kontext.

Stránku na streamovanie videí prevádzkuje spoločnosť Google patriaca spoločnosti Alphabet, ktorá začiatkom júla oznámila, že bude vymazávať históriu polohy používateľov pri návšteve kliník vykonávajúcich interrupcie, útulkov pre obete domáceho násilia a iných miest, kde ľudia v núdzi hľadajú pomoc a súkromie.

"Ak naše systémy identifikujú, že niekto navštívil jedno z týchto miest, vymažeme tieto záznamy z histórie polohy krátko po ich návšteve," napísala vtedy na blogu Jen Fitzpatricková, viceprezidentka spoločnosti Google.

Samotné platformy totiž vyjadrili obavy, že osobné údaje žien, ktoré podstúpili interrupciu, alebo osôb, čo im akýmkoľvek spôsobom pomohli, by mohli byť použité proti nim prokurátormi v konzervatívnych amerických štátoch, ktoré zakázali interrupcie.

Tieto zmeny na platforme YouTube nasledujú po tom, ako Najvyšší súd USA zrušil svoje rozhodnutie z roku 1973, ktoré stanovilo ústavné právo na interrupciu, čo malo vo viacerých štátoch americkej Únie za následok zákaz alebo prísne obmedzenie vykonávania tohto zákroku. Verdikt súdu súčasne viedol k masovým protestom po celých Spojených štátoch.

Videoslužba spoločnosti Google tiež oznámila, že obsah týkajúci sa potratov zaradí do svojich zásad o dezinformáciách v oblasti medicíny, ktoré už zakazujú nepravdivý alebo zavádzajúci obsah o chorobe COVID-19 alebo vakcínach a očkovaní.