Quantcast
< sekcia Zahraničie

Z Bieloruska vypálili rakety na ukrajinskú Černihivskú oblasť

Muž prechádza na bicykli okolo činžiaka zničeného ostreľovaním, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Bielorusko je jedinou európskou krajinou, ktorá podporila ruskú inváziu a umožnila vstup ruských jednotiek cez svoje hranice.

Minsk/Kyjev 25. júna (TASR) - Severoukrajinská Černihivská oblasť sa v sobotu ráno stala terčom "masívneho bombardovania" z územia Bieloruska, ktoré je ruským spojencom. V sobotňajšom vyhlásení to uviedla ukrajinská armáda, na ktorú sa odvoláva agentúra AFP.

"Okolo 05.00 h ráno (04.00 h SELČ) čelila Černihivská oblasť masívnemu raketovému bombardovaniu. Dvadsať rakiet vypálených z územia Bieloruska a zo vzduchu smerovalo na dedinu Desna," napísalo na Facebooku operačné velenie ukrajinskej armády "Sever". Ozbrojené sily dodali, že nateraz neboli hlásené žiadne obete týchto útokov.

Obec Desna, kde pred vojnou žilo okolo 7500 ľudí, leží 70 kilometrov severne od ukrajinskej metropoly Kyjev a približne v rovnakej vzdialenosti sa z opačnej strany nachádza bieloruská hranica.

K útokom došlo v čase, keď sa má v sobotu v Petrohrade uskutočniť stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho blízkeho spojenca, bieloruského lídra Alexandra Lukašenka. Budúci štvrtok a piatok má Bielorusko navštíviť šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Bielorusko je jedinou európskou krajinou, ktorá podporila ruskú inváziu a umožnila vstup ruských jednotiek cez svoje hranice. Najmä v prvých týždňoch invázie, ktorá sa začala 24. februára, poskytol Minsk ruským silám logistickú podporu. Na samotnej ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine sa však bieloruská armáda doposiaľ nepodieľala. Vzhľadom na pretrvávajúcu hrozbu z Bieloruska však ukrajinské velenie koncom mája informovalo, že Kyjev podniká opatrenia na posilnenie ochrany bielorusko-ukrajinskej hranice.

Na Bielorusko, ktoré od roku 1994 vedie autoritársky prezident Lukašenko, západné krajiny rovnako ako na Rusko uvalili sankcie v súvislosti s ofenzívou na Ukrajine.