< sekcia Zahraničie

Z mocného vrchu Matterhorn žiari v noci posolstvo nádeje

Kultová hora Matterhorn je nasvietená švajčiarskym umelcom Gerrym Hofstetterom motívmi o solidarite v boji proti koronavírusu v Zermatte vo Švajčiarsku v noci na 27. marca 2020. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom dosiahol vo Švajčiarsku vo štvrtok 10.714. V krajine zaznamenali doteraz 161 úmrtí na COVID-19. Foto: TASR/AP

Každú noc od západu slnka zaplavia 4478 metrov vysoký národný symbol slová a obrazy, ktoré majú vyvolať solidaritu medzi ľuďmi v období, keď sa smrteľná pandémia šíri alarmujúco rýchlo.

Zermatt 2. apríla (TASR) - Svet sa trápi s krízou spôsobenou novým koronavírusom, preto švajčiarsky štít Matterhorn v Alpách vždy v noci osvetľujú lúče svetla a odkazy nádeje v časoch temna.

Každú noc od západu slnka zaplavia 4478 metrov vysoký národný symbol slová a obrazy, ktoré majú vyvolať solidaritu medzi ľuďmi v období, keď sa smrteľná pandémia šíri alarmujúco rýchlo.

Svetelné projekcie, takmer 800 metrov vysoké, sa už vyše týždňa premietajú zo vzdialenosti štyroch kilometrov na severnú a východnú stenu štítu. Ten sa rozkladá na južnej hranici Švajčiarska s Talianskom, pripomenula tlačová agentúra AFP.

"Začali sme švajčiarskou vlajkou, pretože sa prihovára tomuto vrchu a našej krajine," povedal svetelný umelec Gerry Hofstetter (58), známy skrášľovaním budov po celom svete svetelnými obrazmi.

Na vrch Matterhorn už boli premietnuté slová "nádej", "súdržnosť" a "zostaňte doma", ale aj veľké červené srdce na bielom pozadí - teda vo švajčiarskych národných farbách.

Na horu v stredu večer premietli vlajky Švajčiarska, Talianska a švajčiarskeho regiónu Ticino.

Juhošvajčiarsky kantón Ticino, ktorý hraničí s ťažko zasiahnutým severným Talianskom, je z celého Švajčiarska najhoršie postihnutý pandémiou.

V nasledujúcich dňoch a týždňoch budú na strmé steny Matternhornu premietnuté aj vlajky ďalších krajín vážne postihnutých krízou.

Svetelné projekcie možno sledovať vďaka živému streamovaniu webkamerami s vysokým rozlíšením.

Hofstetter povedal, že Matterhorn dominuje obzoru a týči sa ako maják. Práve to v umelcovi vyvolalo predstavu, že by mohol "vysielať" svetelné posolstvá.

"Svetlo je nádej. Takže ak vyšlete odkaz svetlom v takej situácii, v akej teraz sme, dodá vám nádej - predovšetkým vtedy, ak je na tejto ikonickej, nezávislej, pyramíde podobnej, neuveriteľne odolnej hore," uviedol umelec.

Matterhorn stojí nad lyžiarskym strediskom Zermatt nachádzajúcim sa hlboko dolu v údolí. Inak životom kypiace mesto je teraz bez ľudí, hotely a dovolenkové penzióny sú väčšinou prázdne. Hviezdnatá noc je čudesne tichá.

Švajčiarsko, ktoré zaznamenalo vyše 18.000 prípadov nákazy a 430 úmrtí na ochorenie COVID-19, sa snaží zastaviť šírenie koronavírusu - preto zatvorilo školy, bary, reštaurácie a obchody s tovarom iným ako potraviny.